Odpowiedź:
W przypadku ubezpieczonych, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, płatnik składek przekazuje do ZUS wniosek, wydruk zaświadczenia lekarskiego albo zaświadczenie lekarskie wraz z dokumentami niezbędnymi do przyznania i wypłaty zasiłku niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia ich otrzymania. Nie dotyczy to świadczenia rehabilitacyjnego, gdyż w przypadku tego świadczenia pieniężnego dokumenty wymagane do jego przyznania i wypłaty składa w ZUS ubezpieczony.
Uzasadnienie:
Postępowanie w sprawie przyznania i wypłaty zasiłku wszczyna się na wniosek złożony w formie pisemnej lub w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP przekazanego na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS (art. 61b ust. 1 ustawy z 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2016 r. poz. 372 ze zm.) – dalej u.ś.p.). W przypadku ubezpieczonych, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, tj. płatników składek niebędących płatnikami zasiłków, to płatnik składek przekazuje do ZUS wniosek, wydruk zaświadczenia lekarskiego albo zaświadczenie lekarskie wraz z dokumentami niezbędnymi do przyznania i wypłaty zasiłku niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia ich otrzymania (art. 61b ust. 5 u.ś.p.). Ten tryb postępowania nie obowiązuje w odniesieniu do świadczenia rehabilitacyjnego (art. 69 u.ś.p.). Reasumując. w przypadku ubezpieczonych, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, to płatnik składek przekazuje do ZUS dokumenty niezbędne do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego lub zasiłku macierzyńskiego. Inaczej jest ze świadczeniem rehabilitacyjnym, gdyż w przypadku tego świadczenia pieniężnego dokumenty niezbędne do jego przyznania i wypłaty składa w ZUS ubezpieczony.
Magdalena Kostrzewa,
autorka współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 26.05.2017 r.
Czy pracodawca niewypłacający świadczeń ZUS z ubezpieczenia chorobowego jest zobowiązany do złożenia wniosków o wypłatę zasiłku chorobowego?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoCzy pracodawca, który nie wypłaca świadczeń ZUS z ubezpieczenia chorobowego, jest zobowiązany do złożenia do ZUS wniosków o wypłatę zasiłków chorobowego/rehabilitacyjnego/macierzyńskiego (czy też przekazania wniosku pracownika do ZUS)? Czy też jego obowiązkiem jest wyłącznie wystawienie wymaganych zaświadczeń, natomiast złożenie kompletu wniosków do ZUS leży w gestii pracownika-ubezpieczonego?