Odpowiedź:
Tak, w przedstawionej sytuacji udzielenie pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych według stawki 0,5%. Od każdej kolejnej transzy wypłaconej w ramach udzielonej pożyczki spółka z o.o. komandytowa obowiązana jest opłacać podatek od czynności cywilnoprawnych według stawki 0,5% (zob. art. 7 ust. 1 pkt 9 u.p.c.c.).
Uzasadnienie:
Opodatkowaniu podatkiem od czynności podlegają, między innymi, zmiany umów spółek (zob. art. 1 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k. ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 223 – dalej u.p.c.c.). Za zmianę umowy spółki uważa się zaś – w przypadku spółek osobowych (w tym spółek komandytowych – zob. art. 1a pkt 1 u.p.c.c.) - wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania (zob. art. 1 ust. 3 pkt 1 u.p.c.c.).
Dotyczy to również sytuacji, gdy udzielający pożyczkę wspólnik (w tym spółka z o.o. będąca wspólnikiem spółki z o.o. komandytowej) jest z tytułu udzielenia tej pożyczki podatnikiem VAT. Wyłączenie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych ze względu na opodatkowanie VAT lub zwolnienie od tego podatku nie dotyczy bowiem umów spółek oraz ich zmian (zob. art. 2 pkt 4 u.p.c.c.).
Uważam jednocześnie, że opodatkowaniu w przypadku, o którym mowa, podlega – jako zmiana umowy spółki – wypłata każdej kolejnej transzy udzielonej pożyczki. Odpowiednie zastosowanie ma w tym zakresie dotyczący umów pożyczek odnawialnych wyrok NSA z dnia 20 listopada 2012 r. (II FSK 661/11), jak również wprowadzone dodane z dniem 1 stycznia 2016 r. przepisy dotyczące takich pożyczek (zob. art. 3 pkt 1a oraz art. 6 ust. 1 pkt 7 u.p.c.c.). W konsekwencji od każdej kolejnej transzy wypłaconej w ramach udzielonej pożyczki spółka z o.o. komandytowa obowiązana jest opłacać podatek od czynności cywilnoprawnych według stawki 0,5% (zob. art. 7 ust. 1 pkt 9 u.p.c.c.).
Tomasz Krywan, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 23.08.2016 r.
Czy pożyczka udzielona na rzecz spółki z o.o. spółki komandytowej przez komplementariusza podlega opodatkowaniu PCC?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoCzy spółka z o.o., która jest komplementariuszem w spółce z o.o. komandytowej udzielając pożyczki tej spółce powinna zapłacić PCC, jeśli spółka z o.o. jest podatnikiem VAT oraz w zakresie swojej działalności ma działalność w zakresie udzielania pożyczek? Jeśli podlega opodatkowaniu PCC, to od jakiej wartości zapłacić ten podatek skoro umowa pożyczki mówi o postawieniu do dyspozycji spółce komandytowej limitu w wysokości 100.000 zł? Limit ten jest wykorzystywany w razie potrzeb spółki komandytowej i nie jest do końca wykorzystywany oraz na bieżąco spłacany ze środków bieżących spółki komandytowej.