Odpowiedź:

Teoretycznie jest to możliwe. Organy mogą jednak kwestionować prawo do odliczenia 100% podatku, w sytuacji gdy sprzedaż samochodu (choćby zaraz po zakupie) jest czynnością incydentalną, a nie powtarzalną.
Odliczenie w momencie zakupu 50% podatku i sprzedanie samochodu później ze 100% VAT nie oznacza jednak, że podatnik straci (wiele straci na powyższym).

Uzasadnienie:

Regulacje dotyczące odliczeń podatku od samochodów są zawarte w przepisach art. 86a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 710, z późn. zm.) – dalej u.p.t.u.
Pełne (100%) odliczenie podatku możliwe jest w przypadku samochodów, które są wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.
W myśl art. 86a ust. 4 u.p.t.u., pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Zgodnie natomiast z przepisem art. 86a ust. 5 pkt 1 u.p.t.u. warunku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych przeznaczonych wyłącznie do:
a) odprzedaży,
b) sprzedaży, w przypadku pojazdów wytworzonych przez podatnika,
c) oddania w odpłatne używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze
– jeżeli odprzedaż, sprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie tych pojazdów stanowi przedmiot działalności podatnika.
Podatnik może zatem odliczyć 100% podatku od samochodu (niezależnie od jego cech konstrukcyjnych), jeśli ten samochód jest przeznaczony wyłącznie do jego odprzedaży, zaś odsprzedaż samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika.
Zazwyczaj organy podatkowe uważają, że odsprzedaż samochodów stanowi przedmiot działalności, o ile podatnik nie zajmuje się tym tylko incydentalnie. Tak więc taka jednorazowa sprzedaż może być kwestionowana w kontekście prawa do odliczenia 100% podatku.
Odliczenie w momencie zakupu 50% podatku i sprzedanie samochodu później ze 100% VAT nie oznacza jednak, że podatnik straci (wiele straci na powyższym). Nieodliczony w chwili zakupu podatek (znaczna jego część) może być bowiem odliczony w ramach korekty po sprzedaży.
Zgodnie bowiem z przepisami art. 90b ust. 1 i 2 u.p.t.u., w przypadku, gdy w okresie korekty podatku nastąpi opodatkowana sprzedaż (nieodpłatne przekazanie) pojazdu samochodowego, podatnik jest uprawniony do dokonania korekty kwoty podatku naliczonego odliczonej przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego pojazdu. Jak zastrzega jednakże art. 90b ust. 6 u.p.t.u. w przypadku pojazdów samochodowych o wartości początkowej nieprzekraczającej 15.000 zł korekty, o której mowa, dokonuje się, jeżeli sprzedaż nastąpiła w okresie 12 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym odpowiednio nabyto, dokonano importu lub oddano do używania ten pojazd samochodowy.
Zakładając, że wartość początkowa samochodu przekraczała 15.000 zł, okres korekty będzie wynosił 60 miesięcy. W chwili sprzedaży – jeśli samochód byłby sprzedawany w miesiącu późniejszym, niż miesiąc jego zakupu – pozostanie z niego jeszcze 59 miesięcy. Powyższe oznacza, że w deklaracji VAT-7 za miesiąc sprzedaży samochodu podatnik będzie mógł odliczyć 59/60 z pozostałych 50% podatku (z faktury za zakup samochodu).
W efekcie zatem podatnik byłby stratny jedynie 1/120 podatku z faktury (tzn. 1/60 z 50%), czyli około 0,833% podatku.

Adam Bartosiewicz, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 6.06.2016 r.