Prywatna szkoła podstawowa rozpoczęła działalność w tym roku. Rodzice uczniów płacą wpisowe za rok oraz czesne miesięczne. Dodatkowo płacą dopłaty do czesnego w zależności czy dziecko je obiady w danym miesiącu, czy uczestniczyło w zajęciach poza szkolnych np. wyjście do teatru. W umowie jest zaznaczone, że obiady, książki i wyjścia do teatru są płacone dodatkowo. Szkoła zamawia usługi cateringowe dla odpowiedniej liczby osób. Moje pytanie dotyczy sprawy rozliczenia przychodu i ewentualnego magazynu.

Czy opłatę wpisową zaliczam do przychodów w momencie zapłaty?

Czy rachunek dla rodzica ucznia uczęszczającego do szkoły może zawierać w nazwie towaru treść o tytule czynsz oraz dopłata do czynszu?

Czy szkoła powinna prowadzić magazyn na towary?

Czy może wszystkie te opłaty potraktować jako jedną usługę?

Czy mogę wszystko potraktować jako sprzedaż zwolnioną, jako że szkolnictwo jest zwolnione z podatku VAT?


Czy wpłaty wpisowe należy zarachować jako przychody w momencie otrzymania tj. 2009 r., czy dopiero w 2010 r. we wrześniu, kiedy odbędzie się rozpoczęcie nowego roku szkolnego?

Co w sytuacji gdy ktoś przed rozpoczęciem roku 2010/2011 się wycofa?

Moim zdaniem wpisowe powinno być zaliczone do przychodów okresu, którego dotyczy wykonanie usługi. Oczywiście kwestią dyskusyjną jest jakiego rodzaju usługę świadczy szkoła w zamian za wpisowe. Albowiem jeśli jest to jednorazowa opłata wniesiona w celu zabezpieczenia miejsca ucznia w szkole to będzie stanowić przychód z chwilą wpłynięcia na konto szkoły - w myśl ogólnej zasady określającej przychody jako otrzymane pieniądze. Jeżeli zaś wpisowe wiąże się z innymi świadczeniami wówczas należałoby przychód ten rozliczyć za okres, którego dotyczy, a więc odpowiednio czasu trwania roku szkolnego. Wydaje się jednak, że sama idea wpisowego to właśnie zarezerwowanie miejsca ucznia stąd zasadne wydaje się rozwiązanie zaprezentowane na wstępie.

W przypadku opłat czesnego będziemy mieć już do czynienia z usługą szkolnictwa, która będzie zaliczana do przychodów w okresach, w których usługi te będą świadczone, a nie z chwilą dokonania wpłat. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku sprzedaży innych usług - posiłków, podręczników czy innych usług.

W moim przekonaniu nie można wszystkich tych usług traktować jako usług szkolnictwa zwolnionych przedmiotowo z podatku VAT, tym samym wystawiając fakturę za sprzedaż przedmiotowych usług należy rozdzielić je według odpowiednich stawek. Przemawia za tym nie tylko fakt, że każda z tych usług jest sklasyfikowana pod innymi numerami PKWiU, ale również fakt, że usługi te w umowie zawartej pomiędzy szkołą a uczniami są określone jako usługi dodatkowe. Gdyby w umowie zawarty był zapis, że uczniowie dokonują wpłaty tylko za czesne określone w jednej wysokości i czesne to obejmowałoby wszystkie świadczenia (w skład których wchodziłoby nauczanie, posiłki, książki, imprezy dodatkowe, itp.) wówczas całość tej usługi byłaby traktowana jako usługi w zakresie edukacji, całkowicie zwolnione z VAT.

W przypadku, gdy uczeń dokona wpłaty wpisowego i zrezygnuje z nauki przed rozpoczęciem roku szkolnego to postępowanie będzie uzależnione od zapisów w umowie. Jeżeli umowa przewiduje zwrot wpisowego, to należy z chwilą dokonania wypłaty zmniejszyć przychody z tego tytułu (tak, jak ma to miejsce w przypadku wystawienia faktury korygującej). Zaś w sytuacji, gdy umowa nie przewiduje zwrotu, a wpisowe przepada na rzecz szkoły, nie dokonuje się żadnych korekt, w związku z brakiem zwrotu pieniędzy.



Według art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. - zwalnia się od podatku VAT usługi wymienione w załączniku nr 4 do u.p.t.u. Pozycja 7 przedmiotowego załącznika zawiera usługi w zakresie edukacji sklasyfikowane w grupie 80.

Z punktu widzenia przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p. - przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe (art. 12 ust. 1 u.p.d.o.p.).

Według art. 12 ust. 3-3e u.p.d.o.p. za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Za datę powstania przychodu uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1) wystawienia faktury albo

2) uregulowania należności.

Jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

W pozostałych przypadkach za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty.

Jednocześnie w myśl art. 12 ust. 4 pkt 1 u.p.d.o.p. do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).


Uwagi

Poniżej przytoczyłam treść pisma Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu z dnia 4 października 2004 r., PP/443-254/04, dotyczące wprawdzie usług świadczonych przez przedszkola, jednak z uwagi na sklasyfikowanie tych usług także jako usług w zakresie edukacji treść tego pisma może być wskazówką również w tym przypadku.

W przedmiotowym piśmie czytamy: "Jednostka w ramach prowadzonej działalności sprawuje opiekę nad dziećmi, czuwa nad ich prawidłowym rozwojem i organizuje odpłatne wyżywienie dla dzieci. Usługi dziennej opieki nad dziećmi przedszkolnymi łącznie z wydawaniem posiłków i organizowaniem elementarnej nauki w formie zabawy mieszczą się w grupowaniu PKWiU 80.10.11-00.00 - usługi przedszkoli oraz oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, włączając szkolnictwo przedszkolne.

Zatem należy stwierdzić, że usługi polegające na opiece i organizowaniu pobytu dziecka w przedszkolu wraz z wyżywieniem są zwolnione od podatku na podstawie cyt. art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT jako usługi edukacyjne wymienione w załączniku nr 4 w pozycji 7.

Zwolnienie powyższe jest absolutne i niezależne od wartości sprzedaży w poprzednim roku podatkowym, natomiast zależne od kategorii (rodzaju) świadczonych usług. Dlatego też w przypadku świadczenia usług edukacyjnych nie ma zastosowania zwolnienie podmiotowe określone w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług."