Odpowiedź:

W opisanym przypadku polski przedsiębiorca jest z mocy prawa obowiązany do rozliczenia tej transakcji jako import usług opodatkowany podatkiem w wysokości 23%. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy kontrahent niemiecki jest zarejestrowany jako podatnik VAT-UE. Oznacza to, że z tytułu nabycia usługi powinni Państwo naliczyć podatek należny, który stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego podlegającą odliczeniu. Kwoty te należy wykazać w poz. 29 i 30 oraz 45 i 46.

Uzasadnienie:

W myśl art. 2 pkt 9 ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2016 r. poz. 710) – dalej u.p.t.u. – przez import usług należy rozumieć świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca.

Natomiast jak wynika z art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.t.u. podatnikiem jest podmiot nabywający usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
a) usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, (a w przypadku usług związanych z nieruchomością, jeżeli podatnik nie jest zarejestrowany w kraju dla potrzeb VAT),
b) usługobiorcą jest:
– w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b u.p.t.u. (zasada miejsce świadczenia według miejsca siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy) – podatnik wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą lub osoba prawna niebędąca podatnikiem zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania,
– w pozostałych przypadkach – podatnik posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania.

Reguły określające zasady ustalania miejsca świadczenia dla usług zawarte są w przepisach art. 28a-28o u.p.t.u. W związku z tym, że opisane usługi świadczone na rzecz podatnika nie podlegają szczególnym przepisom, zastosowanie będzie miał przepis art. 28b ust. 1 u.p.t.u., zgodnie z którym miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j i art. 28n. Bez znaczenia jest to, jakie informacje zawarte zostały na fakturze, jak również na obowiązek wykazania importu usług nie wpływa również to, czy w ogóle została wystawiona faktura i jaka stawka podatku została wykazana przez usługodawcę. Import usług powstaje bowiem z mocy prawa po spełnieniu powyższych warunków.

Tak więc w opisanym przypadku polski przedsiębiorca jest z mocy prawa obowiązany do rozliczenia tej transakcji jako import usług opodatkowany podatkiem w wysokości 23%. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy kontrahent niemiecki jest zarejestrowany jako podatnik VAT-UE. Oznacza to, że z tytułu nabycia usługi powinni Państwo naliczyć podatek należny, który stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego (zob. art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. a u.p.t.u.) podlegającą odliczeniu. Kwoty te należy wykazać w poz. 29 i 30 oraz 45 i 46.

Mariusz Jabłoński, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 13.06.2017 r.

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów