Niestety, ale wycena rzeczoznawcy nie stanowi podstawy do zmiany wartości środka trwałego (przypuszczam, iż w powyższym pytaniu chodzi o nieruchomość) nawet po 14 latach.
Ustalenie wartości początkowej środka trwałego wynika z zastosowania art. 22g ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f.
Katalog sytuacji, w których ustala się wartość początkową środka trwałego - z uwzględnieniem art. 22g ust. 2-18 u.p.d.o.f. - stanowi katalog zamknięty. Jakiekolwiek późniejsze zmiany wartości środka trwałego mogą wynikać z:
a) ulepszenia (art. 22g ust. 17 u.p.d.o.f.) - powiększenie wartości środka trwałego o sumę wydatków na ich ulepszenie,
b) trwałego odłączenia od środka trwałego części składowej lub peryferyjnej - wartość początkową zmniejsza się o wartość odłączonej części.
Powyższy przepis zawiera zamknięty katalog ustalania wartości początkowej środków trwałych. Wycena rzeczoznawcy (tzw. operat szacunkowy) nie stanowi podstawy w ujęciu podatkowym do zmiany wartości początkowej środka trwałego. Podatnik może jednak w ten sposób dokonać wyceny środka trwałego dla celów bilansowych.