Odpowiedź
Emisja obligacji powoduje obowiązek badania sprawozdania finansowego przez spółkę.
Uzasadnienie
Obowiązek badania sprawozdania finansowego w przypadku emisji obligacji nie wynika z przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1047) - dalej u.o.r. - (zob. art. 64 u.o.r.), lecz z przepisów ustawy z dnia 15 stycznia 2015 r. o obligacjach (Dz. U. poz. 238). Zgodnie z art. 37 tej ustawy, w okresie od dokonania emisji obligacji do czasu całkowitego wykupu obligacji emitent udostępnia obligatariuszom roczne sprawozdania finansowe wraz z opinią biegłego rewidenta.
Powyższy przepis nałożył zatem obowiązek informacyjny w zakresie udostępniania sprawozdań finansowych poddanych badaniu przez biegłego rewidenta na każdą jednostkę, nawet jeśli inne przepisy (w tym ustawy o rachunkowości) nie nakładają na takie jednostki obowiązku badania swoich sprawozdań finansowych. Przepis art. 37 ustawy o obligacjach nie wyłącza z tego obowiązku jednostek, które dokonały emisji nie w ofercie publicznej. Obowiązek badania mają zatem wszyscy emitenci, wymienieni w art. 2 ustawy.
Michał Topulniak
Czy na podstawie ustawy o obligacjach należy rozpoznać obowiązek badania sprawozdania finansowego spółki z o.o. niespełniającej warunków z ustawy o rachunkowości, która wyemitowała obligacje?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoCzy na podstawie art. 37 ust. 1 ustawy o obligacjach należy rozpoznać obowiązek badania sprawozdania finansowego spółki z o.o. niespełniającej warunków art. 64 ustawy o rachunkowości, która wyemitowała obligacje w trybie art. 33 pkt 2, tzn. nie w ofercie publicznej?