Odpowiedź:
W obecnej chwili brak jest jednolitego stanowiska jeśli chodzi o możliwość potraktowania odprzedaży paliwa na podstawie karty paliwowej jako dostawy łańcuchowej. Tym samym, istnieje ryzyko zakwestionowania takiej czynności przez organy podatkowe. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem wydaje się wystąpienie w wnioskiem o pisemną interpretację indywidualną.
Jednak – jeśli jak wynika z treści pytania – mamy do czynienia z wystawianiem faktury przez sprzedawcę paliwa (a nie przez inny podmiot), to gdy obciąża Pan handlowców kwotą wynikającą z faktury wystawionej przez stację paliw i nie realizuje zysku na refakturowaniu (odsprzedaży) paliwa ma Pan możliwość odsprzedaży paliwa handlowcom poprzez wystawienie faktury bez konieczności uzyskania koncesji.
Uzasadnienie:
Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że usługa kart paliwowych nie polega na dostawie paliwa. Operator kart nie dostarcza paliwa klientom. W tej sytuacji klienci operatorów nie mogą odliczać VAT naliczonego przez dostawę tych paliw.
Wystawca kart świadczy jedynie usługę polegającą na finansowaniu dokonywanych przez firmę zakupów towarów i usług. Zatem w takim przypadku nie dochodzi do transakcji łańcuchowych dostaw w rozumieniu art. 7 ust. 8 w zw. z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. W przypadku tym nie ma zatem miejsca umowa o dostawę paliwa, lecz umowa o finansowanie jego zakupu. Skarżąca nie "nabywa" na stacji benzynowej paliwa w celu dokonania jego odsprzedaży firmie, która nabywa paliwo, korzystając z pełnej swobody wyboru jego ilości oraz jakości, jak również momentu zakupu. Jest ona natomiast zobowiązana do finansowania dokonywanych przez tę firmę zakupów paliwa, a tym samym świadczy w ten sposób usługę finansową, a nie dostawę towarów (zob. wyrok NSA z 14 sierpnia 2012 r., I FSK 1177/11, wyrok NSA z 2 lutego 2014 r., I FSK 803/13).
Należy jednak podkreślić, że organy podatkowe twierdzą, że w opisanym przypadku mamy do czynienia z transakcją łańcuchową (art. 7 ust. 8 u.p.t.u.), a co za tym idzie można refakturować odsprzedaż paliwa za pośrednictwem karty paliwowej (zob. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3 lutego 2014 r., IPPP2/443-1272/13-2/KBr).
Tak więc, póki co brak jest jednolitego stanowiska jeśli chodzi o możliwość potraktowania odprzedaży paliwa na podstawie karty paliwowej jako dostawy łańcuchowej. Tym samym, istnieje ryzyko zakwestionowania takiej czynności przez organy podatkowe. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem wydaje się wystąpienie w wnioskiem o pisemną interpretację indywidualną.
Powyższe dotyczy kart paliwowych wystawionych przez inne podmioty niż stacja paliw. Jednak – jeśli jak wynika z treści pytania – mamy do czynienia z wystawianiem faktury przez sprzedawcę paliwa, to gdy obciąża Pan handlowców kwotą wynikającą z faktury wystawionej przez stację paliw i nie realizuje zysku na refakturowaniu (odsprzedaży) paliwa, ma Pan możliwość odsprzedaży paliwa handlowcom bez konieczności uzyskania koncesji (zob. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach IBPP2/443-82/07/EJ z 27 listopada 2007 r.).
Mariusz Jabłoński, autor współpracuje z publikacją Vademecum Doradcy Podatkowego
Odpowiedzi udzielono 12 stycznia 2015 r.
Czy można refakturować koszty paliwa zatankowanego do samochodów prywatnych pracowników poprzez użycie służbowej karty paliwowej?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Doradcy PodatkowegoProwadzę działalność gospodarczą, swoim przedstawicielom handlowym udostępniam samochód służbowy wraz z kartą paliwową, która uprawnia do zakupu na konto firmy paliwa na wskazanych stacjach paliw. Na koniec każdego miesiąca sprzedawca paliw wystawia na rzecz posiadacza karty paliwowej zbiorczą fakturę VAT na sprzedane paliwo, do faktury dołączone jest zestawienie samochodów z nr rejestracyjnymi dokonujących zakupu. Zdarzają się sytuacje, że handlowcy tankują swoje prywatne samochody, nabijając zakup na kartę paliwową, a następnie zwracają kwotę brutto wg zestawienia ze stacji paliw. Na podstawie w/w zestawienia i faktury zamierzam w jakiś sposób refakturować te wydatki na paliwo. Moi handlowcy prowadzą działalność gospodarczą.Czy mogę w ogóle to refakturować?