Małżonkowie zakupili nieruchomość. Każdy z nich prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą (PKPiR). Na zakup otrzymali jedną fakturę, na której obie firmy widnieją jako nabywcy (dwie nazwy, dwa imiona i nazwiska, dwa NIP-y). Pomimo, że w wyniku wspólności majątkowej udział w zakupionej nieruchomości wynosi 50% dla każdego, to faktycznie mąż na potrzeby działalności gospodarczej użytkować będzie 54% powierzchni nieruchomości, a żona 46% na potrzeby swojej działalności.
Czy mogę do środków trwałych przyjąć nieruchomość - u męża w wartość 54% ceny zakupu netto, a u żony w 46% ceny zakupu netto?
Czy całość odpisów będzie stanowiła koszt uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej męża i osobno u żony?

Jeżeli oboje małżonkowie wykorzystują nieruchomość na potrzeby działalności gospodarczej to bez względu na to, w jakim zakresie każdy z nich korzysta ze środka trwałego, wartością początkową "podzielą się" po połowie.
 
Zgodnie z wolą ustawodawcy zapisaną w art. 22g ust. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), w przypadku gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku. Jednak zasada ta nie ma zastosowania do składników majątku stanowiących wspólność majątkową małżonków, chyba że małżonkowie wykorzystują składnik majątku w działalności gospodarczej prowadzonej odrębnie.
Skoro więc w analizowanej sytuacji nieruchomość stanowi wspólną własność małżonków (na takich samych prawach) koniecznym jest "podzielenie" środka trwałego między małżonkami.
Ze względu na to, że ustawodawca podatkowy wprowadził tylko jedno kryterium podziału - udział we własności - brak jest podstaw do tego, aby małżonkowie wprowadzili do ewidencji środków trwałych taką część nieruchomości jaka jest wykorzystywana w działalności poszczególnych małżonków. Zatem każdy z małżonków uwzględni w swojej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych połowę wartości początkowej nieruchomości i od takiej kwoty będzie dokonywał odpisów amortyzacyjnych.