Odpowiedź:

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy stanowi podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownika, a co za tym idzie powinien być uwzględniony w podstawie wymiaru składek na Fundusz Pracy, chyba że podstawa wymiaru składek na przedmiotowe ubezpieczenia jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Uzasadnienie:

Obowiązkowe składki na Fundusz Pracy pracodawca opłaca za pracowników, którzy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym i podstawa wymiaru składek na te ubezpieczenia, w przeliczeniu na okres miesiąca, jest co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę, a w przypadku pracownika w pierwszym roku pracy – co najmniej równa kwocie 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Składki na Fundusz Pracy oblicza się od kwot stanowiących podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe bez stosowania ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 963) – dalej u.s.u.s. (art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. a i art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 645 z późn. zm.). Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy jako przychód ze stosunku pracy stanowi podstawę wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownika (art. 4 pkt 9 i art. 18 ust. 1 u.s.u.s.). Przeliczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe na okres miesiąca dokonuje się wówczas, gdy jest ona niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, a w przypadku pracowników w pierwszym roku pracy – niższa od kwoty 80% minimalnego wynagrodzenia za pracę na przykład z uwagi na zakończenie zatrudnienia w trakcie miesiąca. Przeliczenie ma na celu ustalenie, jaka byłaby podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, gdyby praca była wykonywana przez cały miesiąc. Omawianego przeliczenia nie dokonuje się wówczas, gdy pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, a jego przychód, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, jest niższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Tym samym, jeżeli w miesiącu, w którym nastąpiła wypłata ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracownika była co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę, kwotę ekwiwalentu należy uwzględnić w podstawie wymiaru składek na Fundusz Pracy. Natomiast, jeżeli przychód pracownika zatrudnionego na ½ etatu, stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, był niższy od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, kwota ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nie powinna być uwzględniana w podstawie wymiaru składek na Fundusz Pracy.

Magdalena Kostrzewa,
autorka współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono  14.10.2016 r.
 

Vademecum Głównego Księgowego
Artykuł pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami