Pytanie
Zakupiliśmy bilety lotnicze. Pracownicy dolecieli w delegację ale powrotu już nie było bo linie wycofały lot i ogłosiły upadłość.
Czy można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki dotyczące biletów lotniczych w całości czy tylko w części usługi wykonanej, a resztę jako NKUP?
Gdy pracownicy odwołują delegację, a bilety PKP są już zakupione wtedy je oddajemy ale zawsze potrącana jest pewna kwota. Całość księgujemy w NKUP.
Czy postępujemy prawidłowo?
Odpowiedź
Kosztami uzyskania przychodu mogą być zarówno koszty niewykorzystanych biletów upadłego przewoźnika jak i opłat manipulacyjnych związanych ze zwrotem biletów.
Uzasadnienie
Nie ma przeszkód, by wydatki na zakup biletów upadłej linii zaliczyć do kosztów podatkowych. Proszę bowiem zauważyć, że kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, zachowania czy zabezpieczenia ich źródła, nie zaś koszty skutkujące osiągnięciem tych celów. Wydatek musi więc przyczynić się do osiągnięcia przychodu, a przynajmniej podatnik oceniając związek wydatku z prowadzoną działalnością gospodarczą powinien zakładać, że dany koszt może obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodów (tak wypowiedział się m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 czerwca 2005 r., II FSK 279/05).
Taka sytuacja ma miejsce w przypadku zakupu biletów linii lotniczej, która następnie zbankrutowała, w normalnych okolicznościach nie sposób bowiem tego zdarzenia przewidzieć i słusznie można oczekiwać zrealizowania zakupionej usługi transportowej.
Podobna sytuacja będzie miała miejsce w przypadku zwrotu biletów PKP – kupując bilety można spodziewać się racjonalnie ich wykorzystania w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami. Zwrot biletu zaś jest ekonomicznie uzasadniony w przypadku odwołania delegacji, niezasadne byłoby bowiem jego pozostawienie i utrata pełnej jego ceny. Koszty tego zwrotu (opłaty manipulacyjne) będą więc również kosztami uzyskania przychodu.
Podobne stanowisko zostało wyrażone w interpretacji ministra finansów z 22 listopada 2010 r., ILPB3/423-724/10-2/KS.
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego