Odpowiedź:
Wydatki na sprawdzenie planowanych zakupów mogą być kosztami podatkowymi niezależnie od wyniku transakcji.
Uzasadnienie:
Poniesione wydatki należy zaliczyć do pośrednich kosztów uzyskania przychodów – są to bowiem wydatki zmierzające do zabezpieczenia źródła przychodów działalności gospodarczej – przez minimalizację ryzyka (art. 22 ust. 1 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 2032 ze zm.). W tym konkretnym przypadku wydatki te zmierzały do minimalizacji ryzyka nabycia środka trwałego niepozwalającego na osiąganie przychodów z działalności przez nieodpowiedni stan techniczny. Nabycie wadliwego pojazdu nie tylko pociągałoby za sobą konieczność ponoszenia dodatkowych wydatków, ale mogłoby również skutkować niemożnością prowadzenia działalności gospodarczej przy użyciu nabytego samochodu.
Krzysztof Klimek, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 21.04.2017 r.
Czy koszt badania technicznego nabywanego pojazdu może być kosztem uzyskania przychodów, jeśli finalnie do zakupu nie doszło?
Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego KsięgowegoPodatnik świadczy usługi transportowe. Ma zamiar zakupić samochód ciężarowy. W tym celu przeprowadził badanie techniczne pojazdu, który zamierzał kupić. Ostatecznie nie doszło do zakupu samochodu ciężarowego. Za przeprowadzone badanie techniczne musiał sam zapłacić. Czy koszt badania może być kosztem prowadzonej działalności gospodarczej?