Nadleśnictwo zawarło z osobą fizyczną umowę dzierżawy stawu rybnego. Nie jest wiadome, czy dzierżawca jest rolnikiem i prowadzi własne gospodarstwo rolne. W umowie zawarto cel, na jaki ma być wykorzystywany staw, a mianowicie: "w celu prowadzenia gospodarki rybackiej rozumianej jako zespół planowanych i skoordynowanych czynności mających na celu racjonalne gospodarowanie rybami w myśl zasad ekonomii i zgodnie z założeniami ochrony przyrody w szczególności chów i hodowla ryb, rybołówstwo z wyłączeniem prowadzenia komercyjnych łowisk." W umowie zastrzeżono również, że dzierżawca nie może prowadzić na dzierżawionym obiekcie innej działalności niż wymieniona.
Czy przedmiotową dzierżawę można traktować jako dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze, która podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług?
Dzierżawę stawu rybnego w celu prowadzenia gospodarki rybackiej, w szczególności chów i hodowla ryb można traktować jako dzierżawę gruntów na cele rolnicze, podlegającą zwolnieniu do podatku.
 
W pierwszej kolejności należy wskazać, że zgodnie § 13 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392, z późn. zm.), zwalnia od podatku dzierżawę gruntów przeznaczonych na cele rolnicze, a także zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntów.
Na tle powyższego pojawia się pytanie co należy rozumieć przez cele rolnicze.
Tu należy wskazać, że zgodnie z art. 2 pkt 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) - dalej u.p.t.u., przez działalność rolniczą należy rozumieć produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.20.13.0) oraz bambusa (PKWiU ex 01.29.30.0), a także świadczenie usług rolniczych.
Z powyższego przepisu wynika, że działalnością rolniczą jest chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie.
Zatem dzierżawę stawu rybnego w celu prowadzenia gospodarki rybackiej, w szczególności chów i hodowla ryb można traktować jako dzierżawę gruntów na cele rolnicze, podlegającą zwolnieniu do podatku.
Wydaję się, że taki zapis w umowie nie powinien budzić wątpliwości, że grunt jest dzierżawiony w celach rolniczych. W szczególności zapis chów i hodowla ryb, rybołówstwo wskazuje na wykorzystanie przedmiotu dzierżawy w celach rolniczych.