Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego
Spółka podpisała umowę o dofinansowanie projektu polegającego na "Wdrożeniu innowacyjnej technologii..." w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013, dotyczącej dofinansowania części wydatków kwalifikowanych poniesionych przez beneficjenta m.in. na współfinansowanie zakupu środków trwałych oraz szkolenia w zakresie obsługi zakupionych maszyn.
Czy dofinansowanie to korzysta ze zwolnienia na gruncie podatku dochodowego CIT? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie i czy tylko w tej części, która dotyczy zakupu środków trwałych?
Jeżeli otrzymana dotacja korzysta ze zwolnienia podatkowego, to czy otrzymaną dotację (wpływ na rachunek bankowy) wykazuje się w CIT-8/0 w całości w roku otrzymania, czy wykazuje się proporcjonalnie do dokonanych odpisów umorzeniowych, które w tej części nie stanowią kosztów uzyskania przychodów?
Odpowiedź:
Otrzymana dotacja stanowi przychód podatkowy w dacie otrzymania, ale korzystający ze zwolnienia. Przychód taki prezentowany jest w CIT-8/O.
Uzasadnienie:
Stosownie do art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1888 ze zm.) – dalej u.p.d.o.p., przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze. Z powyższego wynika, że otrzymane dofinansowanie stanowi przychód podatkowy. Co ważne, przychód taki powstaje kasowo, tj. w całości w dacie otrzymania środków. Niekiedy można spotkać się z opinią, że dopłata do środków trwałych nie generuje przychodu na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 6a u.p.d.o.p., jednak obecnie dominuje pogląd, że w przypadku otrzymania dotacji na nabycie lub wytworzenie środka trwałego przychód powstaje, jednak korzysta ze zwolnienia od CIT. Jak bowiem stanowi przepis art. 17 ust. 1 pkt 21 u.p.d.o.p., od CIT zwolnione są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia, z zastrzeżeniem pkt 14a, otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 16a-16m u.p.d.o.p. Jako takie, dotacje tego rodzaju prezentowane są w deklaracji CIT-8/O.
W pozostałej części przychód również korzysta ze zwolnienia. Rozumiem, że pytanie dotyczy dofinansowania stanowiącego dotację unijną. Jeżeli tak, zastosowanie znajdzie zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 53 u.p.d.o.p. Według takiego, od CIT wolne są środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z 27.08.2009 r. o finansach publicznych. Ta część dotacji również jest prezentowana w CIT-8/O.
Oczywiście odpisy amortyzacyjne (w części, w jakiej wartość początkowa jest sfinansowana środkami z dotacji) i inne wydatki finansowane środkami z dotacji zwolnionej nie stanowią kosztu podatkowego (odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 48 i 58 u.p.d.o.p.).
Radosław Kowalski, autor współpracuje z publikacją Vademecum Głównego Księgowego
Odpowiedzi udzielono 15.05.2017 r.