Odpowiedź

W mojej ocenie na mocy art. 50 ust. 2 u.z. z prawa określonego w art. 11 ust. 1 pkt 3a u.p.c.c. mogą skorzystać podatnicy, którzy zawarli umowy spółki po dniu 1 stycznia 2016 r.

Uzasadnienie

Z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 223) – dalej u.p.c.c. wynika, że umowa spółki podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.
Mocą art. 23 pkt 7 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1045) - dalej u.z., do u.p.c.c. wprowadzono przepis, na podstawie którego brak rejestracji spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym stanowi podstawę do żądanie zwrotu zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy spółki.
Możliwość tę przewiduje art. 11 ust. a pkt 3a u.p.c.c. Przepisy u.z. – co do zasady – weszły w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.
Jednocześnie z art. 50 ust. 2 u.z. wskazano, że do opodatkowania czynności cywilnoprawnych, z tytułu których obowiązek podatkowy powstał na podstawie u.p.c.c. przed dniem 1 stycznia 2016 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.
Wskazać należy, że w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2015 r. brak rejestracji spółki w rejestrze sądowym nie stanowi podstawy zwrotu uiszczonego podatku od czynności cywilnoprawnych. Obowiązek podatkowy (tak jak obecnie) powstaje już z chwilą samego zwarcia umowy, natomiast przed dniem 1 stycznia 2016 r. to, czy wspólnicy osiągnęli zamierzony rezultat w postaci wpisu spółki do KRS z punktu widzenia obowiązku uiszczenia podatku, jak i zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych był kwestią obojętną.
W mojej ocenie na mocy art. 50 ust. 2 u.z. z prawa określonego w art. 11 ust. 1 pkt 3a u.p.c.c. mogą skorzystać podatnicy, którzy zawarli umowy spółki po dniu 1 stycznia 2016 r.
Zwrot „do opodatkowania czynności cywilnoprawnych”, którym posłużono się w art. 50 ust. 2 u.z. należy rozumieć całościowo, tj. jako dotyczący zarówno czynności podlegających opodatkowaniu, terminów zapłaty podatku czy stawek podatku, jak i zasad i okoliczności zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych.
W konsekwencji prawo do zwrotu podatku od czynności cywilnoprawnych przysługuje w odniesieniu do tych niezarejestrowanych w KRS umów spółki, które zostały zawarte po dniu 1 stycznia 2016 r.

Marek Jurek
Odpowiedzi udzielono 27 lipca 2016 r.

 

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
Vademecum Doradcy Podatkowego
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów