W przedmiotowej sprawie do fiskusa zwróciła się spółka, która wypłaca pracownikom dodatkowe wynagrodzenie (świadczenie na rzecz pracowników). Decyzja o wypłacie przedmiotowego wynagrodzenia jest podejmowana przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy w uchwałach dotyczących podziału zysku netto za dany rok obrachunkowy. Przesłanką podjęcia decyzji o wypłacie wynagrodzenia jest więc osiągnięcie przez Spółkę dodatniego wyniku finansowego. Źródłem finansowania przedmiotowego wynagrodzenia są środki pieniężne pochodzące z działalności spółki.
Spółka nie zalicza do kosztów uzyskania przychodów tych świadczeń na rzecz pracowników; w szczególności: postawionych do dyspozycji wypłat brutto, składek na ubezpieczenia społeczne w części obciążającej pracodawcę, choć uważa, że dodatkowe wynagrodzenie pracowników wypłacane przez Spółkę w ramach stosunku pracy jest kosztem uzyskania przychodów.
Zdaniem Spółki, wynagrodzenie to spełnia wszelkie przesłanki umożliwiające zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów oraz nie zostało wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.
Fiskus zgodził się ze spółką. Zgodził się z argumentacją, że wydatki te wiążą się z prowadzoną działalnością gospodarczą i osiąganymi przychodami. Otrzymane przez pracowników dodatkowe wynagrodzenie ma na celu między innymi motywować pracowników do efektywnej pracy, co przełoży się na osiąganie dalszych przychodów w przyszłości. Zapewnia też pracownikom konkurencyjne wynagrodzenie co prowadzi do utrzymania pracowników i zapobieżenia ich odejściom do konkurencji. Z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT wynika, że przez przychody ze stosunku służbowego należy rozumieć wszelkie świadczenia wypłacane pracownikowi przez pracodawcę w związku z nawiązanym stosunkiem pracy (tj. również takie wypłaty, jak te przyznane pracownikom spółki).
A skoro przedmiotowe wydatki na świadczenia dla pracowników nie zostały ujęte w katalogu wyłączeń z kosztów podatkowych na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, to z uwagi na związek wydatku ze źródłem przychodu, należy przyjąć, że mogą one zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Powyższe oznacza, że wartości brutto wypłat dodatkowych wynagrodzeń przyznanych pracownikom spełniły obie ze wskazanych przesłanek, umożliwiających zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 15 stycznia 2015 r., IPTPB3/423-379/14-2/KC
Interpretacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego