W stosunku do aktualnie obowiązującego wzoru formularza PIT-37, wzór określony w projekcie z 8 sierpnia 2013 r. zawiera następujące zmiany:
1) Zrezygnowano z pouczenia na dole pierwszej strony (zostało przeniesione na koniec ostatniej strony);
2) W części C dotyczącej zarówno dochodów i strat podatnika, jak i dochodów i strat małżonka, w wierszach zatytułowanych Należności ze stosunku: pracy, służbowego, spółdzielczego i z pracy nakładczej, a także zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacone przez zakład pracy oraz Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy wyodrębniono pozycje przeznaczone do wykazania przychodów, do których podatnik (odpowiednio małżonek) stosuje 50% koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 lub pkt 1-3 ustawy, zamieszczając jednocześnie opis informujący o sposobie wypełnienia dodanych pozycji. Konsekwencją tego wyodrębnienia jest zmiana numeracji dalszych pozycji formularza oraz treści opisów odwołujących się do zmienionych pozycji;
3) W części L, w związku z zastąpieniem dotychczasowego oświadczenia o odpowiedzialności karnej skarbowej stosownym pouczeniem, usunięto wyrazy „Oświadczam, że są mi znane przepisy Kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością";
4) Na końcu formularza zamieszczono pouczenie dotyczące wystawienia tytułu wykonawczego zgodnie z przepisami ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dotychczas było umiejscowione na stronie pierwszej) oraz dodano pouczenie o odpowiedzialności karnej skarbowej za podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy i przez to narażenie podatku na uszczuplenie.
Resort finansów proponuje, aby zmieniony wzór miał zastosowanie do uzyskanych dochodów lub poniesionych strat od dnia 1 stycznia 2013 r.
Przypomnijmy, PIT-37 to wzór zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, wraz z objaśnieniami co do sposobu jego wypełnienia, terminu i miejsca składania. Formularz ten jest przeznaczony dla podatników, którzy w roku podatkowym:
1) wyłącznie za pośrednictwem płatnika uzyskali przychody ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej;
2) nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej;
3) nie są obowiązani do uzyskanych przez siebie dochodów doliczać dochodów małoletnich dzieci;
4) nie obniżają dochodów o straty z lat ubiegłych.
Formularz PIT-37 przeznaczony jest zarówno dla podatników opodatkowujących swoje dochody indywidualnie, jak i łącznie z dochodami małżonka albo w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Rocznego rozliczenia swoich dochodów na tym formularzu mogą również dokonać osoby niemające miejsca zamieszkania na terytorium Polski, którym ustawa przyznaje prawo opodatkowania uzyskanych przychodów (o których mowa w art. 29 ustawy o PIT) według skali podatkowej.
Zeznanie składa się w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Podatnicy, którzy w Polsce podlegają ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, osiągający dochody ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem płatników nieobowiązanych do dokonania rocznego obliczenia podatku, jeżeli zamierzają opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed dniem 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, są obowiązani złożyć zeznanie podatkowe przed terminem opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Podatek dochodowy wynikający z zeznania jest podatkiem należnym od dochodów podatnika uzyskanych w roku podatkowym, chyba że właściwy organ podatkowy lub właściwy organ kontroli skarbowej wyda decyzję, w której określi inną wysokość podatku.