Zobacz: Frankowicze nie zapłacą PIT od korzyści zw. z restrukturyzacją zadłużenia >>
BCC zauważa, że aby uporać się z problemem kredytów hipotecznych w walutach obcych i trwale uzdrowić rynek, potrzebne są także inne działania. Ograniczenie kosztów problemów związanych z kredytami hipotecznymi w walutach obcych należy oprzeć na następujących zasadach:
1. Główny wysiłek powinien być podjęty w drodze zmiany umów, w rezultacie negocjacji między bankami i kredytobiorcami.
2. Propozycje regulacyjne nadzoru finansowego, czy ustawowe państwa, nie powinny w jakikolwiek sposób obciążać podatników, a także dyskryminować posiadaczy kredytów w innych walutach, w tym kredytów złotowych.
3. Należy zlikwidować zasady systemowe:
- bankowy tytuł egzekucyjny,
- odpowiedzialność kredytobiorcy całym majątkiem, a nie tylko do wartości zabezpieczenia,
- wysoką opłatę sądową, która jest istotną barierą w dostępie do procesu sądowego z bankiem dotyczącego kredytu hipotecznego.
4. Banki powinny wziąć na siebie współodpowiedzialność za udzielane kredyty, także te udzielane w przeszłości, i partycypować w ryzykach oraz kosztach z nimi związanych. Jednocześnie państwo powinno stworzyć mechanizmy, które zwiększą siłę negocjacyjną klientów oraz pozwolą straty finansowe banków i klientów rozłożyć na lata.
5. Inicjatywę w proponowaniu rozwiązań i ich wdrażaniu powinien mieć nadzór finansowy w porozumieniu i we współpracy z resortem finansów i NBP.
6. Dobre fundamenty polskiej gospodarki i duży napływ kapitału zdaniem analityków sektora finansowego mogą doprowadzić do znacznego umocnienia złotego wobec franka szwajcarskiego, a to powinno zmniejszyć ogólną kwotę zadłużenia kredytobiorców oraz wysokość rat. Prognoza ta jest obarczona pewnym ryzykiem. Sektor bankowy powinien na swój rachunek zmierzyć się z oceną, oszacowaniem oraz zarządzaniem tym ryzykiem, dostosowując swoje działania do tego scenariusza, aby obniżyć koszty kredytów po swojej stronie i po stronie klientów. Jednocześnie powinien wykorzystać tę szansę/czas na obniżenie kosztów i ryzyk wynikających z kursów walutowych.
BCC przedstawił również dodatkowe propozycje rozwiązań o charakterze technicznym, m.in. zaproponował, żeby przy ujemnym oprocentowaniu LIBOR klient mógł płacić ratę odsetkową na poziomie marży, a efekty wynikające z ujemnej stopy procentowej pomniejszałyby wartość kapitału pozostającego do spłaty. Należy przyjąć też, że jeżeli kredytobiorcy zostanie umorzona część kredytu, to nie będzie ona dla niego przychodem podatkowym, a dla banku nie będzie stratą, tylko kosztem działalności operacyjnej.
Informacja pochodzi z programu Vademecum Głównego Księgowego