Z pytaniem wystąpiła kancelaria adwokacka - czynny podatnik VAT. W ramach świadczonych usług prawnych kancelaria podpisała umowę na wykonywanie obsługi prawnej spółki z o.o. Za świadczenie tych usług ustalono wynagrodzenie ryczałtowe w stałej kwocie powiększone o 23 proc. VAT. Spółka dokonuje również zwrotu zasądzonych kosztów zastępstwa adwokackiego w postępowaniu sądowym i egzekucyjnego po ich wyegzekwowaniu od dłużnika. Zwrot kosztów zastępstwa następuje po wystawieniu przez kancelarię faktury. Kancelaria fakturując zwrot kosztów zastępstwa procesowego lub egzekucyjnego w kwocie zasądzonej, dolicza 23 proc. VAT.

Dyrektor IS w Łodzi uznał postępowanie wnioskodawcy za nieprawidłowe. Umowa nie zawiera bowiem postanowień, z których wynikałoby, że zasądzone koszty zastępstwa procesowego lub ustalonych przez komornika stanowią kwotę netto, którą należy powiększyć o podatek VAT.

Kwota kosztów zastępstwa procesowego lub ustalonych przez komornika, w związku z brakiem odmiennego uregulowania w postanowieniach zawartej umowy, powinna być uznana za kwotę brutto.

Interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Łodzi z dnia 10 marca 2016 r., sygn. IPTPP1/4512-597/15-4/MW

Dowiedz się więcej z książki
VAT w systemie rachunkowości przedsiębiorstwa. Pytania i odpowiedzi
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł