Gdyby Sejm uchwalił proponowane przepisy, prawo do wychowania przedszkolnego miałyby dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym kończą dwa lata. W obecnym stanie prawnym do przedszkola można posłać dziecko trzyletnie, chyba że zachodzi szczególny przypadek uzasadniający przyjęcie dziecka dwuipółletniego. Zdaniem inicjatorów wprowadzenie zmian sprzyjać ma aktywizacji zawodowej kobiet oraz lepszemu rozwojowi samych dzieci.
Zmiany mają zapewnić także pełniejsze finansowanie przedszkoli z budżetu państwa. Ma do tego prowadzić doprecyzowanie przepisów dotyczących podziału oświatowej subwencji ogólnej oraz dookreślenie, że do zadań własnych gmin należy zarówno zapewnienie właściwej realizacji obowiązku przedszkolnego, jak i umożliwienie dzieciom skorzystania z prawa do wychowania przedszkolnego.
Przewodniczącym Inicjatywy Obywatelskiej jest prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, który będzie uzasadniał projekt na posiedzeniu.
Tydzień temu na konferencji prasowej Broniarz podkreślał, że w Polsce obecnie edukacją przedszkolną objętych jest ok. 60 proc. dzieci, co jest jednym z najgorszych wyników w Europie, bo według wskaźników zakładanych przez Komisję Europejską w roku 2020 edukacją przedszkolną powinno być objętych 95 proc. dzieci. Zmiana tego stanu rzeczy wymaga przyjęcia nowego sposobu finansowania przedszkoli z budżetu państwa. Nie jest to pierwszy raz, kiedy ZNP przedstawia taki projekt, ale jak zapowiada Broniarz:
„Będziemy to czynili już chyba po raz czwarty. I tak, jak Jurek Owsiak i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy mówią, że będzie ona działała do końca świata i dzień dłużej, tak i my, ustawicznie, dopóki celu nie osiągniemy, będziemy przypominali każdemu rządowi, każdemu parlamentowi, że przedszkole jest fragmentem systemu edukacji i nie może być traktowane jako zadanie własne gminy i przerzucane na barki samorządu, bo wiele z nich nie jest w stanie sobie z tym poradzić z powodów materialnych”.
Projekt dostępny tutaj>>>
Źródła: materiały własne, Sejm RP, PAP.