Problem bezrobocia wśród młodych ludzi gwałtownie narasta, dlatego po koniec czerwca Komisja Europejska sformułowała wytyczne dla poszczególnych krajów dotyczące wsparcia młodych na rynku pracy. Jednym z pomysłów UE jest wprowadzenie gwarancji dla młodych, czyli zobowiązania państwa członkowskiego do przedstawienia młodej osobie dobrej jakościowo oferty pracy, stażu lub dalszej edukacji już w ciągu 4 miesięcy po utracie etatu lub zakończeniu okresu formalnej nauki. Trudno ocenić, czy polskie zawodówki są na to gotowe, nie znamy bowiem jeszcze skutków zeszłorocznej reformy.
Pracownicy szkół zawodowych uważają, że poważną barierą dla rozwoju tych placówek jest niewystarczające wyposażenie techniczno-dydaktyczne.
– Koszty wyposażenia szkół zawodowych m.in. w urządzenia i maszyny są tak wysokie, że samorządy częściej wybierają dotowanie tańszych szkół ogólnokształcących – mówi Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego (ZRP).
Szwankuje także współpraca szkół z przedsiębiorcami, która miała stać się podstawą dla kształcenia wykwalifikowanej kadry.

Rozwój szkół zawodowych będzie jednym z tematów EDU Trendów 2013, które odbędą się na Stadionie Narodowym w Warszawie w dniach 26-27 września 2013 r. Zapraszamy do zapoznania się z programem>>