Jak wyjaśnił współorganizator protestu Patryk Piekaj z Wałbrzycha, władze miast, w których mają być likwidowane placówki szkolne, nie chcą rozmawiać z nauczycielami i rodzicami uczniów, odrzucając przygotowane przez nich propozycje, które pozwoliłyby na zachowanie szkół.
„Dlatego chcemy się spotkać z wojewodą, któremu wręczymy nasze petycje. Mamy nadzieję, że chociaż on nas wysłucha. Sprzeciwiamy się likwidacji szkół, bo to nic innego jak ograniczenie dostępu do wiedzy i edukacji” – mówił Piekaj.
Współorganizator manifestacji podkreślił, że szkoły są często jedynymi ośrodkami kulturalnymi na terenie danej dzielnicy czy małego miasta, a „poprzez ich likwidację dąży się do tego, żeby społeczeństwo było niewykształcone i niewyedukowane, aby łatwiej takim społeczeństwem można było manipulować”. „Jeśli nasz protest nie pomoże, to chyba będziemy musieli przykuć się do kominów” – dodał.
Manifestacja rozpoczęła się na wrocławskim Rynku, skąd ulicami miasta przeszła pod Urząd Wojewódzki. Protestujący, którzy przyjechali m.in. z Wałbrzycha, Ludwikowic i Włodowic, nieśli ze sobą transparenty z napisami: „Szkoły zamykacie, o dzieci nie dbacie”, „Teraz prywata, a za cztery lata od wyborców zapłata”; i krzyczeli: „Władza wasza, edukacja nasza”.
Po dotarciu pod urząd wojewódzki przedstawiciele protestujących złożyli petycję na ręce wicewojewody dolnośląskiej Ewy Mańkowskiej i dolnośląskiej kurator oświaty Beaty Pawłowicz.
Na początku marca dolnośląskie samorządy złożyły do kuratorium około 180 uchwał intencyjnych w sprawie likwidacji, przekształceń i łączenia przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Ok. 80 takich uchwał dotyczy likwidacji placówek. Dotknie ona przede wszystkim te szkoły, w których nie ma naboru lub do których uczęszcza mała liczba uczniów.
Likwidację placówek oświatowych zapowiadają m.in. gmina Nowa Ruda oraz powiaty ząbkowicki i zgorzelecki. W Wałbrzychu zostaną zlikwidowane trzy szkoły podstawowe i jedno gimnazjum oraz połączone zostanie jedno gimnazjum z podstawówką.
Według danych Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty w zeszłym roku zostało zlikwidowanych w regionie 55 szkół.(PAP)
mic/ hes/
O fali likwidacji szkół pisaliśmy w artykule "2300 placówek do likwidacji - publikujemy najnowsze dane" , szczegółowy raport na ten temat ukazał się w kwietniowym numerze czasopisma "Dyrektor szkoły".