- Obecnie mamy 195 tys. (ukraińskich) dzieci. Natomiast ja uważam, że tych dzieci będzie mniej, ale lepiej dmuchać na zimne, czyli być przygotowanym na większa liczbę dzieci niż na mniejszą - powiedział Rzymkowski. - Mieliśmy w ubiegłym tygodniu egzamin ósmoklasisty, do którego zadeklarowało się 7,2 tys. uczniów a przystąpiło do niego 6,2 tys. To oznacza, że 1 tys. uczniów ósmej klasy nie zakłada dalszej edukacji na poziomie ponadpodstawowym - wskazał wiceminister w Programie Pierwszym Polskiego Radia.
Czytaj: MEiN: Egzamin ósmoklasisty dla uczniów z Ukrainy to nie dyskryminacja>>
Sprawdź też: Procedura przyjmowania do publicznych szkół i przedszkoli cudzoziemców oraz osób niebędących obywatelami polskimi >
Ostatecznie nie wiadomo
Jak dodał, egzamin ósmoklasisty pokazał, że nie wszystkie dzieci z Ukrainy wiążą swoją przyszłość z polskim systemem oświaty. Zaznaczył jednocześnie, że trudno przewidzieć dalsze scenariusze wojny, dlatego nie można też wykluczyć nowej fali migracji uchodźców do Polski. - Zakładamy, że system oświaty w Polsce może przyjąć nawet 400 tys. dzieci - powiedział Rzymkowski. - Zwrócił uwagę, że według danych ukraińskiego ministerstwa edukacji, 540 tys. dzieci realizuje ukraiński obowiązek nauki w Polsce. - Wydaje się to trochę przeszacowane, ale taką informację dostaliśmy - powiedział wiceszef MEiN. Podkreślił, że zdecydowana większość uchodźców w Polsce zakłada jednak powrót do kraju w sytuacji zakończenia wojny lub poprawy sytuacji w niektórych regionach kraju.
WZORY DOKUMENTÓW:
- UKR Umowa o pracę z asystentem nauczyciela (obywatelem Ukrainy) >
- Zaświadczenie o uczęszczaniu ucznia z Ukrainy do oddziału przygotowawczego >
- UKR Oświadczenie dotyczące sumy lat nauki szkolnej ucznia w ukraińskim systemie oświaty >
Wiceminister pytany, jak uczniowie z Ukrainy radzą sobie w polskim systemie edukacji, przyznał, że w przypadku młodszych dzieci ze szkół podstawowych, przystosowanie np. pod kątem językowym jest dużo łatwiejsze i nie stanowi dla nich problemu. Zaznaczył, że w trudniejszej sytuacji jest młodzież ze szkół ponadpodstawowych, gdyż nawet 50 proc. z nich korzysta z oddziałów przygotowawczych, tak by nauczyć się języka polskiego i od 1 września kontynuować naukę z polskimi rówieśnikami.(ms/PAP)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.