"Safe Step – bezpieczną laskę dla niewidomych" opracowali Kamil Bączek i Wojciech Dyl - obecnie studenci pierwszego roku Politechniki Krakowskiej. W laskę wbudowano diody, które aktywują się, gdy spada natężenie światła. Dzięki temu niewidomy jest widoczny z odległości 20-25 metrów, jak zapewniają młodzi wynalazcy, diody świecą bardzo dyskretnie i nie przypominają "miecza świetlnego z "Gwiezdnych Wojen".
Uczniowie opracowali laskę ułatwiającą życie niewidomym
Laskę wyposażoną w czujnik odległości i diody LED opracowali absolwenci Technikum Elektronicznego w Połańcu. Wprowadzenie tych prostych rozwiązań znacznie zwiększy bezpieczeństwo osób niewidomych - informuje serwis PAP Nauka w Polsce.
- Laska ma też zmontowany prosty, ultradźwiękowy czujnik odległości. Kiedy niewidomy zbliża się do przeszkody - w odległości około metra od niej - uruchamiają się wibracje podobne do wibracji telefonu komórkowego. Im bliżej przeszkody znajduje się niewidomy, tym wibracje są mocniejsze. Gdy się od niej oddala, to słabną – powiedział Mariusz Zyngier, jeden z promotorów pracy.
Wynalazek uczniów wzbudził duże zainteresowanie as Światowych Targów Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik „BRUSSELS INNOVA”. W Brukseli pracę uczniów nagrodzono Złotym Medalem z wyróżnieniem. Próbna seria nowoczesnych lasek pojawić ma się w pierwszym kwartale 2013 r.
Źródło: PAP nauka w Polsce