W bazie wypoczynku kuratorzy oświaty zatwierdzili 7 939 zgłoszeń (w kraju 4 633, półkolonie 2 878, za granicą 428), w którym będzie uczestniczyło łącznie 354 996 dzieci i młodzieży (w kraju – wyjazd 231 497, półkolonie 116 546, za granicą 16 985). Łącznie w 2017 r. z wypoczynku skorzystało 1 484 106 dzieci
i młodzieży.

Dużo narzędzi dla ostrożnych rodziców

Rodzic, który obawia się o bezpieczeństwo swojego dziecka, może zajrzeć do bazy wypoczynku, dostępnej na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej www.wypoczynek.men.gov.pl.

 

Uzyska z niej wiele informacji o organizatorze, m.in. jego adres, numer telefonu, e-mail, termin oraz adres lokalizacji wypoczynku. Za pośrednictwem bazy informacje o zgłoszonym wypoczynku są przesyłane także do służb sprawujących nadzór nad wypoczynkiem na danym terenie (kurator oświaty, straż pożarna, sanepid).

Dane o stanie autobusu na wyciągnięcie ręki

W internecie można sprawdzić również dane o stanie technicznym autobusu - wystarczy wejść na stronę internetową w serwisie www.bezpiecznyautobus.gov.pl.

Po wpisaniu numeru rejestracyjnego pojazdu, rodzic uzyska informację, czy autokar, który zawiezie dziecko na wakacje, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową.

Aplikacja przydatna na zagranicznym wyjeździe

Aplikację dla Polaków wyjeżdżających za granicę przygotowało MSZ - program iPolak pozwala na szybkie uzyskiwanie informacji o ostrzeżeniach.

Jeżeli do rodziców docierają niepokojące sygnały o warunkach lub sytuacjach, np. na koloniach, należy zgłosić je przede wszystkim do kuratorium oświaty właściwego ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku. 

Można też powiadomić właściwą (zgodnie z miejscem wypoczynku) powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, straż pożarną lub inne służby interwencyjne.