Przepis łatwy do obejścia
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 29 sierpnia 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (Dz. U. poz. 1170), które weszło w życie 3 września 2014 r., zobligowało szkoły, które prowadzą elektroniczny dziennik, do udostępnienia rodzicom bezpłatnego wglądu do dokumentacji w zakresie dotyczącym ich dzieci. Intencją resortu edukacji było uniemożliwienie szkołom pobierania opłat za dostęp do elektronicznego dziennika, jednak placówki przyjęły dość swobodną wykładnię niefortunnie skonstruowanego przepisu.
Rodzic owszem, miał bezpłatny wgląd do danych o wynikach dziecka, ale do dziennika mógł zajrzeć tylko na terenie placówki. Za zdalny dostęp często trzeba było zapłacić.

Rodzic nie zapłaci za dostęp do elektronicznego dziennika>>


Wgląd do dziennika zawsze bezpłatny
Swoje niedopatrzenie MEN chce naprawić w uchwalonej w styczniu noweli ustawy o systemie oświaty. Doda ona nowy przepis (art. 5g u.s.o), który wprost zakazuje publicznym przedszkolom, innym formom wychowania przedszkolnego, szkołom i placówkom pobierania opłat  za udostępnianie rodzicom gromadzonych informacji w zakresie nauczania, wychowania oraz opieki, dotyczących ich dzieci. Dostęp ma być darmowy bez względu na postać i sposób udostępniania tych danych.

Za elektroniczny dziennik zapłaci gmina>>

Polecamy: iDziennik - nowoczesne narzędzie wspomagające realizację funkcji dydaktycznej i wychowawczej szkoły