Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało do konsultacji społecznych projekt przepisów reformujących sposób przeprowadzania egzaminów dojrzałości oraz sprawdzianów szóstoklasisty. W 2015 r. zniknie prezentacja ustna z jęz. polskiego wymagana obecnie na egzaminie maturalnym, szóstoklasiści zaś będą obowiązkowo pisać sprawdzian z języka obcego.
W projekcie rozporządzenia znalazły się także przepisy dotyczące konsekwencji wyciąganych wobec uczniów, których przyłapano na ściąganiu. Prace uczniów, w których stwierdzono występowanie sformułowań wskazujących na korzystanie z pomocy innych, zostaną unieważnione, a o decyzji komisja powiadomi szkołę oraz rodziców ucznia (obecnie oke informuje o tym jedynie placówkę).
W pisemnym zawiadomieniu znajdzie się szczegółowa informacja o przyczynie unieważnienia pracy. Wprowadzenie takich regulacji rekomendowała Najwyższa Izba Kontroli.
Rodzic dowie się, że uczeń ściągał na egzaminie
MEN zamierza surowiej podchodzić do kwestii ściągania na sprawdzianach i egzaminie gimnazjalnym. Jeżeli egzaminator przyłapie ucznia na ściąganiu, powiadomi jego rodziców o unieważnieniu pracy i przyczynie takiej decyzji.