Od września w kilku województwach ruszą sportowo-edukacyjne zajęcia pozalekcyjne w ramach programu „Sport przeciw agresji dzieci i młodzieży”. Program zakłada ograniczenie poziomu przestępczości wśród nieletnich, zachęcanie do różnych form aktywności fizycznej, promocję zdrowego stylu życia. W jego ramach samorządy pozyskują środki unijne na sportowo-edukacyjne zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży z Priorytetu IX PO Kapitał Ludzki.
- Już kilkadziesiąt tysięcy dzieci zostało objętych programem - poinformowała w środę na konferencji prasowej posłanka Beata Bublewicz, wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, inicjatorka programu. Do uczniowskich klubów sportowych przekazano komplety sprzętu sportowego, a w ramach programu organizowane są sportowe obozy letnie dla dzieci i młodzieży.
W programie, którego pilotaż został przeprowadzony w woj. warmińsko-mazurskim, uczestniczą już wszystkie województwa. Od września pierwsze osiem województw uruchomi projekty w wysokości prawie 60 mln zł, które umożliwią sfinansowanie dodatkowych zajęć pozalekcyjnych sportowo-edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.
Program wspierają ministerstwa: edukacji, zdrowia, spraw wewnętrznych i administracji oraz sprawiedliwości. Jak podkreślali ministrowie, którzy wzięli udział 16.06. w konferencji w Warszawie, ten projekt ma olbrzymi potencjał społeczny, a jego najważniejszym celem jest wychowanie młodzieży w duchu rywalizacji sportowej.
 
Źródło: Serwis Samorządowy PAP, 17.06.2010 r.