Według przepisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego rezerwą dysponuje minister właściwy do spraw finansów publicznych po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw edukacji i wychowania oraz do reprezentacji jednostek samorządu terytorialnego. W tym roku, w związku z nowelizacją ustawy, do rozdysponowania jest mniej środków niż w latach poprzednich. Rezerwa zamiast 0,6 proc. ogólnej kwoty subwencji wynosi tylko 0,25 proc.
Pieniądze na remonty i usunięcie skutków zdarzeń losowych otrzymają jednostki samorządu, które nie korzystały z pomocy na to samo zadanie w roku ubiegłym oraz zaplanowała środki własne w wysokości nie niższej niż różnica pomiędzy połową wartości kosztorysowej remontu a kwotą uzyskanego odszkodowania.
Jednostki starające się o dofinansowanie kosztów związanych z wypłatą odpraw dla nauczycieli na złożenie wniosków mają czas do 12 października 2012 r.
Dofinansowanie przysługuje samorządom, które zobowiązane są do wypłacenia odpraw nauczycielom:
- zwalnianym w wyniku całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania uniemożliwiających dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć;
- przechodzącym na emeryturę na podstawie art. 88 ustawy Karta Nauczyciela.
Wnioski o dofinansowanie innych zadań, nieuwzględnionych w subwencji oświatowej, samorządy mogą składać do 28 września 2012 r.
W wyniku nowelizacji przepisów, od 2013 r. rezerwa subwencji wzrośnie o 0,15 proc. i będzie wynośić 0,4 proc. łącznej kwoty oświatowej części subwencji ogólnej. Szczegóły podziału oraz wzory wniosków dostępne tutaj>>
Omówienia zmian w prawie pochodzą z serwisu Prawo Oświatowe/ABC>>