Zmieniła się interpretacja przepisów dotyczących przyznawania dotacji szkołom niepublicznym.  Obecnie ministerstwo uzależnia jej wysokość od faktycznej liczby uczniów szkoły, nie biorąc pod uwagę liczby absolwentów. 
 
Różni się to od dotychczasowej wykładni przepisów, według której kwotę dotacji na miesiące wakacyjne obliczało się na podstawie liczby uczniów szkoły na miesiąc przed rozpoczęciem wakacji. Ministerstwo szeroko interpretowało pojęcie "uczeń" i brało pod uwagę to, że koszty utrzymania placówek w wakacje nie są dużo mniejsze niż w roku szkolnym, ponieważ funkcjonowanie szkoły pociąga za sobą stałe wydatki, jak pensje nauczycieli, czy utrzymanie budynku. Z tego powodu, przy wyliczaniu kwoty dotacji na miesiące wakacyjne brało się także pod uwagę uczniów kończących szkołę w czerwcu. 

Taki sposób dokonywania obliczeń zakwestionowała Najwyższa Izba Kontroli, podkreślając, że absolwenci nie powinni być uwzględniani przy wyliczaniu kwot dotacji, ponieważ nie jest to zgodne z art. 90 ust. 2a i 3 ustawy o systemie oświaty (wystąpienie pokontrolne K/10/003 KNO-4111-01-22/2010). Branie pod uwagę absolwentów szkoły przy wyliczaniu ww. dotacji może zostać zakwalifikowane jako naruszenie dyscypliny finansów publicznych. 
Prowadzi to do nowego sposobu interpretacji przepisów ustawy o systemie oświaty. W odpowiedzi na interpelacje poselskie, dotyczące sposobu wyliczania dotacji, ministerstwo podkreśla, że "dotacje przysługują na faktyczną liczbę uczniów, a nie na planowaną, zgłoszoną we wniosku o udzielenie dotacji. W sytuacji gdy liczba uczniów w danym miesiącu jest wyższa od zgłoszonej, to dotacja przysługuje na wyższą, a gdy jest niższa - to na niższą liczbę uczniów. Zgodnie z powyższym dotacje, o których mowa wyżej, nie przysługują na absolwentów szkół w okresie wakacji w roku, w którym ukończyli szkołę".
 
Źródła: