Projekt ustawy przygotowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Zmiana w Karcie Nauczyciela polegać ma na podwyższeniu o dwa lata (do 67. roku życia) wieku nauczyciela, w którym następuje obligatoryjne rozwiązanie stosunku pracy. Jak tłumaczy resort pracy, obligatoryjność rozwiązania umowy związana jest z koniecznością zapewnienia ludziom młodym dostępu do zawodu, co przy pogłębiającym się kryzysie demograficznym jest coraz trudniejsze.
Tej opinii nie podziela resort edukacji, który wnosi o wykreślenie z Karty Nauczyciela przepisów dotyczących rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy z powodu ukończenia przez niego określonego wieku (obecnie 65. roku życia, po zmianach 67.). Według ministerstwa wystarczające podstawy, by nauczyciel wcześniej zakończył pracę w zawodzie dają: ustawa o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz. U. z 2009 r. Nr 97, poz. 800) oraz ustawa o emeryturach pomostowych (Dz. U. Nr 237, poz. 1656). W dostatecznym stopniu zabezpieczone są - zdaniem ministerstwa - także interesy pracodawców, którzy mogą rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem, jeżeli stwierdzi obniżoną przydatność pedagoga do dalszej pracy w zawodzie.
MEN nie chce, by nauczyciel tracił pracę po skończeniu 67 lat
Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uchylenie przepisów, według których stosunek pracy z nauczycielem ulega rozwiązaniu po ukończeniu przez niego określonego wieku. Taki postulat znalazł się w opinii do projektu ustawy dostosowującej przepisy do zmian w systemie emerytalnym.