Autorzy petycji skierowanej do komisji, zwracali uwagę, że odbycie dodatkowego stażu sprawia problemy zwłaszcza nauczycielom pracującym w szkołach niepublicznych. Ich zdaniem dłużej pracujący nauczyciel w szkole niepublicznej, niewykazujący się całością etatu, ma praktycznie zablokowany dostęp do kolejnych stopni awansu.
Autorzy petycji podkreślali, że nauczyciel kontraktowy, który pracuje w szkole przez osiem lat, powinien awansować bez konieczności odbywania stażu.
Odpowiedź MEN przedstawił wiceminister edukacji Maciej Kopeć. Podkreślił, że według resortu nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowej możliwości awansu, bo ten - w przypadku nauczyciela kontraktowego - i tak nie jest obowiązkowy.
- Zgadzam się z większością argumentów MEN, ale mam jedną wątpliwość, jeżeli ciąża mnoga powoduje, że matka wykorzystuje wszystkie zwolnienia i przekracza półtoraroczną przerwę w pracy. Przepis jest nierodzinny - mówiła Małgorzata Kochan, autorka petycji.
Pytała, czy resort nie rozważa wydłużenia okresu przerwy, która nie rodziłaby obowiązku powtarzania stażu.
Poparła ją posłanka Urszula Augustyn, która skrytykowała ostatnią nowelizację Karty Nauczyciela.
- MEN zaproponowało rozciągnięcie w czasie całego systemu awansu zawodowego nauczycieli, nie analizując takich szczegółowych przypadków. Ta nowelizacja była robiona w szybkim tempie, na kolanie. Najbardziej zależało państwu na tym, by wydłużając ten czas, zaoszczędzić część pieniędzy - mówiła.
Poparła wniosek o wydłużenie okresu przerwy dla rodziców odbywających staż na wyższy stopień. Jej zdaniem dłuższa niż półtora roku przerwa nie powinna w takich przypadkach rodzić konieczności ponownego odbywania stażu. Komisja zdecydowała się na ponowne skierowanie do MEN pytania w sprawie ewentualnej zmiany legislacyjnej w tej materii.
Karta Nauczyciela. Komentarz [PRZEDSPRZEDAŻ]>>