Tegoroczni abiturienci z liceów są pierwszym rocznikiem, który zdawać będzie maturę według nowych zasad. Oznacza to, że każdy abiturient będzie miał obowiązek przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotu do wyboru; chętni będą mogli przystąpić do pięciu takich egzaminów. Egzaminy te zdawane są tylko na jednym rozszerzonym poziomie. W tej kategorii znalazły się więc także przedmioty, które maturzyści zdają obowiązkowo na poziomie podstawowym.
Najczęściej wybieranym przez licealistów przedmiotem na poziomie rozszerzonym jest w tym roku język angielski - zdawać chce go 48 proc. zdających. Na drugim miejscu znalazła się matematyka; chęć zdawania egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 26,5 proc. maturzystów. Na trzecim miejscu znalazła się geografia, którą zdawać ma 26,4 proc. zdających, a na czwartym biologia - 23,4 proc. maturzystów.
Na kolejnych miejscach są: język polski - 20,7 proc., wiedza o społeczeństwie - 16,3 proc., chemia - 14,6 proc., historia - 9,9 proc., fizyka - 9,2 proc., język niemiecki - 3,26 proc., informatyka - 1,6 proc.
Pozostałe przedmioty wybrało mniej niż po jednym procencie zdających. Wśród nich są zarówno takie, które chce zdawać w kraju kilkaset osób, kilkadziesiąt, kilkanaście, a nawet tylko kilka.
Najmniej osób zadeklarowało chęć zdawania na poziomie rozszerzonym egzaminów z języków mniejszości narodowych (egzaminy z tych języków na poziomie podstawowym są obowiązkowe dla abiturientów ze szkół dla mniejszości) oraz z języków regionalnych. Chęć zdawania na poziomie rozszerzonym białoruskiego - zadeklarowały 22 osoby, litewskiego - też 22 osoby, ukraińskiego - 13, kaszubskiego - 18 i łemkowskiego - dwie.
OKE ostrzeże, zanim unieważni egzamin>>
Z danych CKE wynika, że wśród absolwentów liceów jeden przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym zdawać będzie 34,8 proc. abiturientów z tego typu szkoły. Dwa przedmioty ma zdawać - 33,5 proc, trzy - 25,5 proc, a cztery i więcej - 6,2 proc.
Tegoroczni abiturienci z techników są z kolei ostatnim rocznikiem, który zdawać będzie maturę według starych zasad. Oznacza to, że mogą, ale nie muszą przystępować do egzaminów z przedmiotów dodatkowych. Jeśli już się na to zdecydują, to mogą wybrać maksymalnie do sześciu przedmiotów, mogą je też zdawać na wybranym przez siebie poziomie: podstawowym lub rozszerzonym.
Jak podaje CKE, 61,4 proc. z nich zdecydowało, że nie przystąpi do żadnego przedmiotu dodatkowego. Jeden chce zdawać 23,2 proc., dwa - 10,8 proc., trzy - 3,6 proc., cztery lub więcej - 1 proc.
Wśród przedmiotów zdawanych na poziomie podstawowym wśród abiturientów z techników najczęściej wybierana jest geografia - chce ją zdawać 10,9 proc. maturzystów. Na kolejnych miejscach są: wiedza o społeczeństwie - wybrało ją 6 proc., biologia - 5,3 proc., fizyka i astronomia - 4,4 proc.
Wśród przedmiotów zdawanych na poziomie rozszerzonym najwięcej abiturientów z techników wybrało język angielski - chce go zdawać 10,7 proc. maturzystów. Na drugim miejscu jest matematyka - chęć zdawania zadeklarowało 6,5 proc. Na trzecim miejscu jest geografia - zdawać ją będzie 1,9 proc., na czwartym język polski - 1,7 proc. Pozostałe przedmioty chce zdawać mniej niż jeden procent abiturientów. (PAP)