Resort uspokaja, że uczniowie mają równe szanse w konkursach przedmiotowych. Jak wyjaśnia wiceminister edukacji Maciej Kopeć, podjęto odpowiednie działania prawne i organizacyjne, które mają na celu wyrównanie szans uczniów. Dodaje, że ostateczna ocena dotycząca sposobu przeprowadzenia konkursów przedmiotowych, w tym również wyników aktualnego rocznika uczniów klas ósmych, będzie możliwa po zakończeniu ostatniego etapu.
Podkreślił także, że w 2017 r. wprowadzono zmiany, których celem było stworzenie spójnych regulacji dotyczących konkursów przedmiotowych. Według wiceministra: "nowelizacja rozporządzenia zapewniła uczniom możliwość wzięcia udziału w dostępnych zawodach".
Czy prowadzenie elektronicznej rekrutacji do żłobka ma związek z profilowaniem?>>
Zwycięstwo w konkursie przedmiotowym często zapewnia możliwość wyboru szkoły średniej bez konieczności przechodzenia procedur rekrutacyjnych, a zatem umożliwia wybór dowolnego liceum. Jest to bardzo ważne zwłaszcza teraz, bo w wyniku reformy edukacji w roku szkolnym 2019/2020 naukę w szkołach średnich zaczną dwa roczniki uczniów - zarówno absolwenci gimnazjum, jak i osoby kończące ósmą klasę.
Warto przeczytać: MEN: nie wszystkie konkursy dla uczniów kontrolowane przez kuratora
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.