Zgodnie z zaleceniami GIS waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała dziecka. Z badania przeprowadzonego przez Inspektorat w ponad 700 szkołach wynika jednak, że waga plecaków uczniów często znacznie przekracza zalecaną normę, a przeciętny tornister waży ok. 4 kg.
Jedynie w 40 proc. szkół skontrolowanych przez GIS były szafki, w których uczniowie mogli pozostawiać podręczniki i przybory szkolne.
Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz na poniedziałkowej konferencji prasowej podkreślał, że ważny jest nie tylko właściwy dobór plecaka, ale również prawidłowe jego pakowanie. Rodzice powinni zadbać, by dziecko nie nosiło do szkoły niepotrzebnych rzeczy i systematycznie kontrolować zawartość jego tornistra.
"Musimy pamiętać, że jeżeli dociążymy plecak, to wartość dziecka nie wzrośnie, tylko wartość plecaka, a najważniejsze jest zdrowie dzieci" - dodał.
Również Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak podkreślał odpowiedzialność dorosłych za zawartość uczniowskich plecaków. Przypomniał, że dzieci nie powinny ze sobą nosić np. niepotrzebnych zabawek i zbyt ciężkich termosów. "To ogromne wyzwanie dla świata dorosłych, przede wszystkim dla rodziców, żeby zwrócić uwagę (na zawartość plecaka) i dla nauczycieli, żeby przypominać, że to jest realny problem" - powiedział.
Problem nadmiernego obciążenia tornistrów widoczny jest w klasach I-III szkół podstawowych. 58 proc. uczniów z tych klas nosi plecaki przekraczające 10 proc. masy ich ciała, a 17 proc. z nich nosi plecaki przekraczające 15 proc. masy ciała dziecka. Rekordzista, uczeń II klasy, dźwigał 11-kilogramowy plecak, co stanowiło aż 50 proc. masy jego ciała.
Najbardziej obciążone są jednak tornistry pierwszoklasistów. Z badania wynika, że 65 proc. tych dzieci nosi plecaki przekraczające 10 proc. masy ich ciała, a tornister co piątego pierwszoklasisty waży ponad 15 proc. masy ciała dziecka.
Mniej przeciążone są plecaki gimnazjalistów - plecak przekraczający 10 proc. masy ciała nosi co piąty nastolatek.
Fizjoterapeutka Kamila Kuźniar-Kosowska zwracała uwagę, że noszenie zbyt ciężkiego tornistra może doprowadzić m.in. do dolegliwości w obrębie lędźwiowego odcinka kręgosłupa, problemów z kolanami oraz zniekształceń w budowie stóp.
GIS zaleca, by plecaki uczniów miały ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców. Zapakowane rzeczy powinny być rozłożone symetrycznie, a cięższe należy umieścić na dnie. Zaleca się, by tornister miał równe, szerokie szelki, których długość umożliwi uczniowi jego swobodne wkładanie i zdejmowanie, jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie plecaka do pleców. Doradza się również dodatkowe szelki spinane z przodu na klatce piersiowej. Tornister należy nosić na obu ramionach.
W poniedziałek Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria zainaugurowały piątą edycję kampanii "Lekki tornister". W trwającym roku szkolnym projekt będzie realizowany we współpracy z GIS. W ramach programu w szkołach organizowane będą m.in. lekcje i spotkania edukacyjne dotyczące profilaktyki wad postawy i zdrowego trybu życia. Więcej informacji o programie można odnaleźć na stronie www.lekkitornister.org. (PAP)
GIS: co drugie dziecko w wieku wczesnoszkolnym nosi za ciężki plecak
Co drugie dziecko w wieku wczesnoszkolnym nosi za ciężki plecak - wynika z badania Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Problem ten w szczególności dotyczy pierwszoklasistów - aż 65 proc. z nich nosi plecaki, które ważą ponad 10 proc. masy ciała dziecka.