Takie zmiany wprowadzić ma - przekazany przez resort edukacji do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych - projekt rozporządzenia w sprawie egzaminu czeladniczego, egzaminu mistrzowskiego oraz egzaminu sprawdzającego, przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych.
Egzaminy czeladnicze i mistrzowskie, po wejściu w życie projektowanych przepisów, będą mogły dotyczyć zawodów odpowiadających danemu rodzajowi rzemiosła, który występuje w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.
Egzaminu na tytuł czeladnika nie przeprowadzi osoba, która miała zajęcia z kandydatem
Ministerstwo szykuje duże zmiany w zasadach przeprowadzenia egzaminów na tytuły czeladnika i mistrza w zawodzie. Nowelizacja wykluczy m.in. przypadki, gdy w składzie komisji egzaminacyjnej znajdzie się osoba mająca zajęcia z kandydatem.
Zmieniony zostanie także zakres wymagań dla osób powoływanych w skład komisji egzaminacyjnej. Wprowadzony zostanie m.in. wymóg ukończenia przez nie specjalnego szkolenia raz na trzy lata
Po wejściu w życie omawianego rozporządzenia ocena niedostateczna z jednego tematu części pisemnej lub ustnej etapu teoretycznego nie będzie już oznaczała oceny niedostatecznej z całego etapu. Szczegółowo określony zostanie też czas trwania poszczególnych etapów oraz tryb rozpatrywania odwołań.