To jedno z założeń reformy edukacji - po nowelizacji ścieżka awansu zawodowego ma być zindywidualizowana i wyłaniać najlepszych kandydatów do pracy w szkole.
Teraz ocena pracy nauczyciela nie jest obligatoryjna, ubiegają się o nią przede wszystkim nauczyciele planujący udział w konkursach na dyrektora szkoły.
"Jeżeli praca nauczyciela będzie dobrze oceniana, to jego ścieżka awansu będzie mogła być skrócona i tym samym nauczyciel uzyska wyższe wynagrodzenie po osiągnięciu nowego stopnia". - podkreśla MEN.
Koniec z gimnazjami, wraca czteroletnie liceum>>
Zapewnia, że propozycja zostanie poddana pod uzgodnienia ze związkami zawodowymi i przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego. Zmianie ulegnie też sam system oceniania - dodane zostaną dwie dodatkowe noty.
Krótsza ścieżka awansu będzie dostępna dla nauczycieli wykazujących się szczególnymi osiągnięciami, którzy zdobęda ocenę szczególnie wyróżniającą.
Dłużej o wyższy stopień powalczą natomiast pedagodzy, których praca oceniona zostanie jako zadowalająca.
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie LEX Prawo Oświatowe Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |