Nowe rozporządzenie określa kwalifikacje osób uprawnionych do wykonywania prac podwodnych, które uzyskały uprawnienia w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, odpowiadające kwalifikacjom do wykonywania zawodów, o których mowa w art. 19 ustawy z dnia 17 października 2003 r. o wykonywaniu prac podwodnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1389) – dalej u.w.p.p.
Zgodnie z § 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 7 sierpnia 2015 r. w sprawie kwalifikacji osób uprawnionych do wykonywania prac podwodnych, które uzyskały uprawnienia w jednostkach organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych (Dz. U. poz. 1129) – dalej r.k.p.p. kwalifikacje służbowe młodszego nurka odpowiadają kwalifikacjom wymaganym do wykonywania zawodu nurka posiadającego dyplom nurka III klasy. Kwalifikacje służbowe nurka, po odbyciu odpowiedniego szkolenia doskonalącego na podstawie programów uwzględniających pragmatykę służbową, odpowiadają kwalifikacjom do wykonywania zawodu nurka posiadającego dyplom nurka II klasy. Kwalifikacje służbowe nurka instruktora, po odbyciu odpowiedniego szkolenia doskonalącego na podstawie programów uwzględniających pragmatykę służbową, odpowiadają kwalifikacjom wymaganym do wykonywania zawodu nurka posiadającego dyplom nurka I klasy.
Według § 4 r.k.p.p. osoba posiadająca kwalifikacje służbowe młodszego nurka i pełniąca funkcję kierującego pracami podwodnymi w ramach posiadanych uprawnień, potwierdzonych w Książce nurka, spełnia wymagania niezbędne do uzyskania kwalifikacji do wykonywania zawodu kierownika prac podwodnych posiadającego dyplom kierownika prac podwodnych III klasy. Osoba posiadająca kwalifikacje służbowe nurka i pełniąca funkcję kierującego pracami podwodnymi w ramach posiadanych uprawnień, potwierdzonych w Książce nurka, spełnia wymagania niezbędne do uzyskania kwalifikacji do wykonywania zawodu kierownika prac podwodnych posiadającego dyplom kierownika prac podwodnych II klasy. Osoba posiadająca kwalifikacje służbowe nurka instruktora i pełniąca funkcję kierującego pracami podwodnymi w ramach posiadanych uprawnień, potwierdzonych w Książce nurka, spełnia wymagania niezbędne do uzyskania kwalifikacji do wykonywania zawodu kierownika prac podwodnych posiadającego dyplom kierownika prac podwodnych I klasy.
W myśl § 5 r.k.p.p. osoba obsługująca urządzenia i wyposażenie techniczne wykorzystywane do prac podwodnych, posiadająca kwalifikacje służbowe potwierdzone zaświadczeniem o ukończeniu szkolenia w tym zakresie, spełnia wymagania niezbędne do uzyskania kwalifikacji do wykonywania zawodu operatora systemów nurkowych dla prowadzenia głębinowych i długotrwałych prac podwodnych.
Według § 6 r.k.p.p. kwalifikacje, o których mowa w § 3–5 r.k.p.p., odpowiadają kwalifikacjom do wykonywania zawodów, o których mowa w art. 19 u.w.p.p., pod warunkiem uzupełnienia, w drodze szkolenia, różnic programowych wynikających z ramowych programów szkolenia określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 26 u.w.p.p. Szkolenie powinno odbyć się w ośrodku, o którym mowa w art. 24 ust. 1 u.w.p.p. i zakończyć się egzaminem przed Komisją Kwalifikacyjną dla Nurków, działającą przy Dyrektorze Urzędu Morskiego w Gdyni, w zakresie przewidzianym dla wnioskowanego dyplomu lub świadectwa. Na wniosek osoby zainteresowanej, o której mowa w art. 23 ust. 3 u.w.p.p., Dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni wskazuje zakres różnic, których uzupełnienie jest niezbędne do uzyskania odpowiednich kwalifikacji do wykonywania zawodów wymienionych w art. 19 u.w.p.p.
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.