Zasadniczym celem nowelizacji jest uaktualnienie i dostosowanie przepisów rozporządzenia m.in. do zmian w terminologii testów wchodzących w skład kontroli fizycznych parametrów urządzeń radiologicznych. Zmiany załącznika nr 6 do rozporządzenia polegają m.in. na zmianie liczby, rodzaju oraz kryteriów testów kontroli jakości urządzeń radiologicznych, dostosowaniu jego postanowień do międzynarodowych norm i wytycznych, określeniu parametrów dla nowych urządzeń, a także usunięciu z zakresu testów oceny parametrów urządzeń wycofanych z eksploatacji. W wyniku zmian mają także zostać uproszczone wymagania dotyczące kontroli parametrów fizycznych urządzeń radiologicznych stosowanych w stomatologii oraz uszczegółowione regulacje dotyczące wykonywania poszczególnych testów w zakresie radioterapii.
Projekt przewiduje ponadto rozszerzenie definicji technika elektroradiologii w taki sposób, by obejmowała ona także osoby posiadające dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunkach kształcących w zakresie elektroradiologii i tytuł zawodowy inżyniera oraz zniesienie ograniczenia stosowania jezdnego sprzętu radiologicznego do zdjęć wewnątrzustnych. Projekt przewiduje także ograniczenie częstotliwości wykonywania testów specjalistycznych aparatów do zdjęć zewnątrzustnych – musiałyby być one wykonywane co najmniej raz na 24 miesiące.
Nowelizacja miałaby zacząć obowiązywać po upływie 14 dni od jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Przewiduje się także możliwość wykonywania testów specjalistycznych i eksploatacyjnych według dotychczasowego brzmienia załącznika nr 6 do rozporządzenia, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2016 r.

Więcej na ten temat w Serwisie BHP.