Najważniejsze uwagi i wnioski Rady Ochrony Pracy płynące z analizy sprawozdania przedstawiła jej przewodnicząca poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka. Rada zaleciła m.in. zintensyfikowanie przez inspekcję pracy działań informacyjnych i prewencyjnych skierowanych do pracowników w pierwszym roku ich pracy na danym stanowisku, gdyż to oni najczęściej ulegają wypadkom. Uznała, że dla skutecznej prewencji wypadkowej należy także nasilić działania informacyjne dotyczące postępowania powypadkowego w celu właściwego ustalania przyczyn wypadków przy pracy. Opowiedziała się za kontynuowaniem przez inspekcję pracy – we współpracy z partnerami społecznymi – kampanii promocyjno-informacyjnych dotyczących kształtowania odpowiednich warunków pracy.
Rada Ochrony Pracy z niepokojem przyjęła informację o wzroście w okresie sprawozdawczym w stosunku do roku poprzedniego liczby pracodawców naruszających przepisy o wypłacie wynagrodzeń i innych świadczeń. Wysokie uznanie jej członków wzbudził natomiast fakt udzielenia przez specjalistów PIP ponad 1,2 mln bezpłatnych porad dotyczących szeroko rozumianych stosunków pracy.
W dyskusji posłowie nawiązali do utrudnień w działalności kontrolnej PIP związanych z zapisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Podkreślali, że ustawowy obowiązek zawiadamiania podmiotu gospodarczego o zamiarze przeprowadzenia kontroli z siedmiodniowym wyprzedzeniem znacznie ogranicza możliwość ujawnienia i wyeliminowania nieprawidłowości. Opowiadali się za zmianą tego zapisu.
Poruszano problem niewypłacania przez pracodawców wynagrodzeń i innych świadczeń ze stosunku pracy. Wskazywano na dużą liczbę stwierdzanych w tym zakresie nieprawidłowości i działania prokuratury, często umarzającej postępowania w sprawie niewypłacania wynagrodzeń.
Działalność inspektorów pracy i sprawozdanie głównego inspektora zostały bardzo dobrze ocenione przez posłów.
- Państwowa Inspekcja Pracy robi znacznie więcej niż wynikałoby to z wymagań ustawowych i jej możliwości finansowych – stwierdził poseł Piotr Walkowski, dziękując inspekcji za codzienny wysiłek.
Sprawozdanie głównego inspektora pracy z działalności PIP w 2012 r. trafi teraz pod obrady Sejmu. Sprawozdawcą połączonych komisji będzie poseł Jarosław Pięta.