Jak należy postępować w sytuacji, gdy pracownik zagubił świadectwo pracy? Czy należy mu wystawić odpis czy duplikat i kto go podpisuje, jeżeli dyrektor, który podpisywał oryginał już nie pracuje w placówce?
Pracownikowi należy wydać odpis świadectwa pracy z informacją, kto go sporządził oraz z podaniem stanowiska, imienia i nazwiska osoby, która podpisała pierwotne świadectwo pracy.
Odpis świadectwa pracy
Na podstawie § 6 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 30.12.2016 r. w sprawie świadectwa pracy kopię świadectwa pracy przechowuje się w aktach osobowych pracownika; w uzasadnionych przypadkach pracodawca wydaje odpis tego świadectwa pracy pracownikowi albo osobie przez niego umocowanej. Przepisy wykonawcze nie regulują natomiast technicznych zasad sporządzania takiego odpisu. W związku z tym w pierwszej kolejności należy sprawdzić, jakie zasady wydawania odpisów dokumentów obowiązują u danego pracodawcy, zwłaszcza jeśli wprowadził instrukcję kancelaryjną. Odpis powinien wiernie odzwierciedlać treść kopii świadectwa pracy znajdującej się w aktach osobowych, w tym powinien wymieniać jego pierwotną datę, a także imię, nazwisko i stanowisko służbowe osoby, która je podpisała. Dodatkowo na dokumencie należy zaznaczyć, że dokument stanowi odpis, podać imię, nazwisko i stanowisko służbowe oraz podpis osoby, która sporządza odpis oraz datę jego sporządzenia.