Taka jest konsekwencja zmian w kodeksie pracy (Dz. U. z 2010 r. Nr 224, poz. 1459), która weszła w życie 1 stycznia 2011 r.
Do końca 2010 r. jeśli święto wypadło w innym dniu niż niedziela, pracodawca musiał oddać pracownikowi dzień wolny w innym terminie, ponieważ wymiar czasu pracy był obniżany o osiem godzin. A zatem jeśli święto przypadało w sobotę, a dzień ten był dla pracownika dniem wolnym, pracodawca i tak musiał zmniejszyć mu wymiar czasu pracy, oddając mu wolne w innym dniu.
Od 1 stycznia 2011 r. wprowadzono dzień wolny w święto Trzech Króli, ale w zamian zrezygnowano z obowiązku oddawania dnia wolnego za święto przypadające w inny dzień wolny od pracy niż niedziela. Według nowych regulacji święto wypadające w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy nie obniża już wymiaru czasu pracy. Czyli w praktyce pracodawca nie oddaje już dnia wolnego w innym terminie.
Jest to ogólna reguła, a jej zastosowanie zależy od tego, czy święto przypadnie w dzień roboczy pracownika. Jeśli tak - pracodawca będzie musiał obniżyć wymiar czasu pracy, czyli w rezultacie – udzielić pracownikowi dnia wolnego w innym terminie.
Nie zawsze dniem wolnym od pracy jest sobota. W zakładzie pracy mogą być stosowane różne systemy i rozkłady czasu pracy. W przykładowym zakładzie produkcyjnym część pracowników pracuje na zmiany, a część w podstawowym systemie czasu pracy. W takim wypadku pracodawca może ustalać różne wymiary czasu dla poszczególnych grup pracowników. A zatem jeśli dla zatrudnionych pracujących w ruchu ciągłym wypadnie dzień wolny np. w środę i środę wypada święto 3 Maja, to pracodawca nie musi dla tej grupy obniżać wymiaru czasu o osiem godzin, czyli w praktyce oddawać dnia wolnego w innym terminie. Ale pozostałym pracowników, dla których środa jest dniem pracującym musi obniżyć wymiar czasu pracy, a zatem im dodatkowy dzień wolny się należy.
Zmiany w kodeksie pracy spowodowały, że w niektórych zakładach pracy zatrudnieni pracujący w jednym systemie czasu pracy mogą mieć różne wymiary czasu pracy jeśli pracują w różnych dniach. Dla pracowników pracujących od poniedziałku do piątku np. w maju tylko jedno święto (środa – 1 maja) obniża wymiar czasu o osiem godzin. W tym miesiącu ich wymiar czasu pracy wynosi więc 168 godzin. Natomiast dla tych, których dzień wolny od pracy przypada w środę, wówczas zbiega się ze świętem 3 Maja, a wymiar czasu pracy nie będzie obniżony i wyniesie 172 godzin.