Zatrudniam pracownika na podstawie umowy o pracę na zastępstwo od lipca 2007 r. do grudnia 2008 r. Zwolnił się w zakładzie pracy jeden etat i chciałabym przekształcić umowę na zastępstwo w umowę na czas nieokreślony. Uwolnienie jednego etatu nie jest związane z odejściem osoby zastępowanej tylko z rezygnacją z pracy innej osoby.
Jak poprawnie przeprowadzić tą zamianę? Czy mam rozwiązać za porozumieniem stron umowę na zastępstwo z tym pracownikiem a następnie podpisać z nim nową umowę na czas nieokreślony? Czy istnieje jakaś inna forma rozwiązania?

Wskazany w treści pytania sposób postępowania jest prawidłowy. Za dopuszczalne należy także uznać wprowadzenie za porozumieniem stron zmian w łączącej Was obecnie umowie na zastępstwo poprzez zmianę jej rodzaju oraz innych postanowień.


Umowa o pracę na zastępstwo jest szczególnym rodzajem umowy na czas określony. Z jej istoty wynika ścisłe powiązanie jej ze stosunkiem pracy osoby zastępowanej. W założeniu czas trwania tej umowy obejmuje okres usprawiedliwionej nieobecności w pracy zastępowanego pracownika. Do rozwiązania jej dochodzi więc co do zasady w chwili powrotu osoby zastępowanej do pracy.
Niezależnie od tego, każda ze stron umowy o pracę na zastępstwo może rozwiązać ją za wypowiedzeniem - zob. art. 30 § 1 w zw. z art. 331 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) oraz tak jak w przypadku wszystkich innych umów, może ona zostać rozwiązana za porozumieniem stron. Możecie więc Państwo rozwiązać łączącą Was z pracownikiem umowę za porozumieniem stron, a następnie nawiązać umowę o pracę na czas nieokreślony. Za dopuszczalne należy także uznać wprowadzenie za porozumieniem stron zmian w łączącej Was obecnie umowie na zastępstwo poprzez zmianę jej rodzaju oraz innych postanowień i tym samym przekształcenie jej w umowę o pracę na czas nieokreślony. Unikniecie Państwo w ten sposób niepotrzebnych formalności związanych z rozwiązaniem umowy.