Odpowiedź:

Osoby świadczące pracę w trakcie przebywania na zwolnieniu lekarskim tracą prawo do zasiłku. Utrata prawa do zasiłku dotyczy całego okresu niezdolności do pracy orzeczonego zwolnieniem lekarskim, w trakcie którego świadczono pracę. Nie powoduje natomiast utraty prawa do zasiłku za okresy niezdolności do pracy orzeczone pozostałymi zaświadczeniami lekarskimi, w trakcie których praca nie była wykonywana.

Uzasadnienie:

Osoba, która wykonuje pracę zarobkową w okresie niezdolności do pracy orzeczonej zwolnieniem lekarskim traci prawo do zasiłku chorobowego. W takiej sytuacji utrata prawa do świadczenia dotyczy całego okresu choroby orzeczonego zwolnieniem lekarskim, w trakcie którego świadczyła pracę – tak stanowi art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 159, z późn. zm.) – dalej u.ś.p.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustalając okoliczności powodujące utratę prawa do zasiłku, może skontrolować m.in. prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich (art. 68 u.ś.p.). W myśl § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (Dz. U. z 1999 r., Nr 65 poz. 743) ww. kontrola polega na ustaleniu, czy osoba w trakcie zwolnienia lekarskiego wykonuje pracę zarobkową. Przepisy nie precyzują jakiego rodzaju, ani w jaki sposób wykonywanie pracy np. świadczenie pracy "z poziomu domu" powoduje utratę prawa do zasiłku, a jedynie odnoszą się do samego faktu wykonywania pracy zarobkowej.

Zatem wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenia w okresie zwolnienia lekarskiego stanowi okoliczność, z którą wiąże się utrata prawa do zasiłku za cały okres tego zwolnienia. Nie powoduje natomiast utraty prawa do zasiłku za okresy niezdolności do pracy orzeczone zaświadczeniami lekarskimi, w trakcie których osoba nie wykonywała pracy.

Joanna Królikowska,

autorka współpracuje z publikacją Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Odpowiedzi udzielono 15.02.2016 r.