Odpowiedź: formalnie nie ma przeszkód, aby pracodawca wręczył pracownikowi kolejne wypowiedzenie zmieniające w trakcie biegu okresu wypowiedzenia wynikającego z poprzedniego wypowiedzenia.
Uzasadnienie: zasady dokonywania wypowiedzenia zmieniającego reguluje art. 42 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy. Zgodnie z tym przepisem wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.
Istota wypowiedzenia zmieniającego polega więc na zaproponowaniu pracownikowi nowych warunków zatrudnienia, które zaczną obowiązywać po upływie okresu wypowiedzenia, o ile pracownik nie odmówi ich przyjęcia.
Formalnie nie ma przeszkód aby pracodawca wręczył pracownikowi kolejne wypowiedzenie zmieniające w trakcie biegu okresu wypowiedzenia wynikającego z poprzedniego wypowiedzenia. Np. w lutym pracodawca wypowiada pracownikowi warunki pracy w zakresie wymiaru czasu pracy proponując obniżenie etatu do ½ z zachowaniem 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie z dniem 31 maja, a w marcu wręcza kolejne wypowiedzenie zmieniające proponując pracę na ¼ etatu. W takim przypadku każde z wypowiedzeń zmieniających należy traktować oddzielnie, co oznacza, że z dniem 1 czerwca pracownik (zakładając, że nie odmówił zgody na nowe warunki pracy) powinien zacząć świadczyć pracę w wymiarze ½ etatu, a od 1 lipca – w wymiarze ¼ etatu. Gdyby jednak pracownik odmówił przyjęcia nowych warunków zatrudnienia zaproponowanych w pierwszym wypowiedzeniu, umowa o pracę rozwiązałaby się z upływem okresu wypowiedzenia, tj. z dniem 31 maja, a tym samym warunki zatrudnienia zaproponowane w drugim wypowiedzeniu nie weszłyby w życie (kolejne wypowiedzenie byłoby więc bezskuteczne).