Projekt ustawy wprowadzającej dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po urodzeniu jest obecnie w konsultacjach społecznych. Zgodnie z propozycją Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej urlop ma przysługiwać w wymiarze tydzień za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu i może wynieść maksymalnie 8 lub 15 tygodni, w zależności od okresu hospitalizacji, tygodnia ciąży, w którym urodziło się dziecko i jego masy urodzeniowej. Będą mogły z niego skorzystać zarówno matki, jak i ojcowie.

Zarówno szefowa resortu rodziny, jak i przemawiająca podczas spotkania prezes Fundacji Koalicja dla Wcześniaka Elżbieta Brzozowska, liczą na zakończenie procesu legislacyjnego najpóźniej do 17 listopada 2024 r., kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka. 

 

Urlop macierzyński można jedynie przerwać

W obecnym stanie prawnym, jedynym sposobem na wydłużenie urlopu macierzyńskiego w przypadku przedwczesnego urodzenia dziecka, jest zawieszenie urlopu z powodu przebywania przez dziecko po porodzie w szpitalu. Możliwe jest ono jednak dopiero po wykorzystaniu przez matkę minimum 8 tygodni tego urlopu – stanowi o tym art. 181 kodeksu pracy.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto