W numerze obalamy również mity na temat podkarpackiego rynku pracy, oraz przedstawiając wyniki 9. edycji Programu Najlepsi Pracodawcy, piszemy dlaczego warto pracować nad zaangażowaniem. Ponadto odpowiadamy na pytanie, czy działy personalne wnoszą wartość dodaną do działań biznesu, podsumowując tym samym wyniki pierwszej edycji badania HR Index. W dziale HRM przedstawiamy m.in. studium przypadku firmy Philips ukazując, jak dział HR może wpływać na poprawę efektywności procesów i eliminację zbędnych kosztów, oraz piszemy jak pokolenie Y rewolucjonizuje biura. Śledzącym nowinki w obszarze rozwoju polecamy artykuł poświęcony grywalizacji i końcowi smutnych cykli szkoleniowych.
W listopadowym numerze Personelu Plus
Listopadowe wydanie Personelu Plus już w sprzedaży! W tym miesiącu tematem przewodnim numeru jest rozwój HR-owca. Zastanawiamy się, jakimi ścieżkami rozwoju praktyk HR może podążać, jak trafia do zawodu oraz czy jak szewc bez butów chodzi. Zapraszamy Państwa do ciekawych artykułów oraz opinii ekspertów i praktyków HR prezentujących ich ścieżki zawodowe w obszarze HRM.
W dziale „Prawo” Czytelnicy będą mogli przeczytać o zasadach ustalania podstawy wymiaru i wyliczania świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa oraz odpowiedzi na pytania, które na co dzień pojawiają się w obszarze stosowania przepisów prawa pracy.
Zapraszam na stronę Personelu Plus: http://www.czasopisma.abc.com.pl/pplus/
oraz do zapoznania się ze spisem treści!
Personel Plus można nabyć w salonach Empik, kioskach Ruchu oraz na stronie Profinfo.pl.
Spis Treści:
Dział: Temat numeru
Personalny z prawdziwego zdarzenia
HR – dział, rola, funkcja. Dobrze, jeśli w strukturze organizacyjnej dyrektor działu zajmuje miejsce w zarządzie. Rola HR-owca jest niewdzięczna. Często spychana na dalszy plan, bo przecież niewiele ma wspólnego ze strategią, z wynikami – w końcu to tylko kadry.
Era inwestycji w HR?
Wyobraźmy sobie, że przenosimy się do innego kraju, gdzieś w wysokie góry… W miejsce, w którym ma się wrażenie zupełnie innego podejścia do czasu. Wygląda na to, że w wielu organizacjach przez lata starano się zbudować pozycję HR-u właśnie na takim modelu. Z boku. Rozważnie. Z wiedzą.
Z pasji do HR-u – czym się kierować przy wyborze ścieżki zawodowej?
Sukces w pracy HR-owca jest jak ruchomy cel: osiągniesz jedno, ale już trzeba myśleć o następnym działaniu. Dzieje się tak, gdyż podstawą pracy HR-u jest relacyjność, jak również strategiczne myślenie. Pracownicy i menedżerowie szybko przyjmują dobre rozwiązania i oczekują na nowe, lepsze pomysły.
Czy szewc bez butów chodzi?
O tym, jak może przebiegać ścieżka rozwoju pracownika działu personalnego, jakie działania w tym obszarze najlepiej się sprawdzają, rozmawiamy z Beatą Preis-Hryniewicz, HR Managerem w Hays Poland.
Karta przedpłacona na święta to oszczędność dla firmy
Pracodawcy, którzy podejmują decyzję o prezentach dla pracowników na święta Bożego Narodzenia, powinni wybrać rozwiązanie najbardziej korzystne finansowo. Jest nim na pewno karta przedpłacona.
Akredytacje w HR…
Wieloletnia obecność w środowisku „edukacji profesjonalnej” coachów i mentorów stwarza okazję do poznawania różnorodnych standardów, metod oraz wymogów edukacyjnych i akredytacyjnych. Te doświadczenia czasami dostarczają kolejnego potwierdzenia, a czasami konfrontują metody rozwoju polskiego HR-u.
Dział: Ludzie i Wydarzenia
Stereotyp podkarpackiego rynku pracy – czyli czego o nim nie wiemy?
Mieszkańcom innych regionów Polski podkarpacki rynek pracy kojarzy się z podziałem na Polskę A i Polskę B. Wiele jest w tym prawdy. Jednak sukcesy firm na tym terenie zdają się przeczyć temu wizerunkowi – i zmieniać jego obraz.
Uczta dla umysłu, duszy i ciała
Jedną z nagród dla finalistów szóstej edycji konkursu Top HR Manager był udział w warsztacie „Posmakuj, czym jest corporate wellness”. Czy udało się ich zarazić ideą wellnessu dla firm?
Odpowiedzialny biznes to ludzie
25 lat wolności to dobry moment na podsumowania w różnych obszarach. Na ile kadra zarządzająca organizacji ma świadomość wagi CSR? W jaki sposób prezesi firm mogą mieć swój współudział w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego?
Selekcja w nowoczesnym wydaniu
Coraz wyższy poziom rozwoju technologii wymaga nowatorskiego spojrzenia także na rekrutację. Wrześniowe śniadanie HR pozwoliło jego uczestnikom zapoznać się z nową odsłoną popularnych już dziś metod: assessment i development centre (AC/DC).
Dział: Raport
Warto pracować nad zaangażowaniem
Jak pokazuje dziewiąta edycja zrealizowanego w 2014 r. Programu Najlepsi Pracodawcy Aon Hewitt, zaangażowanie pracowników zatrudnionych w firmach działających na polskim rynku pozostaje stabilne w porównaniu z wynikami poprzedniej edycji. W tegorocznym badaniu udział wzięło 108 firm reprezentowanych łącznie przez niemal 60 tys. pracowników.
Dobre praktyki HR
Czy działy personalne wnoszą wartość dodaną do działań biznesu?
Jak sobie radzą z zadaniami strategicznymi i operacyjnymi? Na te pytania odpowiedzi można znaleźć w wynikach pierwszej edycji ogólnopolskiego badania praktyk HR – HR Index.
Dział: HRM
Rola działu HR w poprawie efektywności procesów i eliminacji zbędnych kosztów
Praca w Philips odbywa się zgodnie z filozofią, która zakłada, że poprawa procesów ma przynieść redukcję kosztów albo/i poprawić ich jakość. Celem wdrażanego systemu rozwiązań jest również oszczędność i optymalizacja pracy działu HR.
Nietrudne zatrudnienie
PKN ORLEN, Empik, Smyk, Bank BPH – to tylko niektórzy z ponad 80 pracodawców, którzy dołączyli do współpracy z portalem sprawniwpracy.pl.
Pokolenie Y rewolucjonizuje biura
Młodzi, zdolni i ambitni, ale zarzuca się im nielojalność i roszczeniowość. Coraz prężniej wchodzą na rynek pracy i chcą dostosować go do swoich potrzeb. Dzięki nim biura będą wyglądać zupełnie inaczej, a część przeniesie się do chmury.
Assessment center – między teorią a praktyką
Kompetentni pracownicy pozwalają organizacji osiągnąć sukces, podczas gdy ci niewłaściwie dobrani mogą doprowadzić do jej upadku. Dlaczego metoda assessment center nie jest stosowana w przypadku wszystkich stanowisk?
Najnowsze trendy w motywacji pracowników
Pracodawców, którzy poszukują nowoczesnych i praktycznie bezkosztowych rozwiązań do zwiększania zaangażowania pracowników, informujemy, że na rynku pojawiła się nowość – platforma oszczędnościowa ClubCodes firmy Edenred. Jest to skuteczne rozwiązanie motywujące zatrudnionych każdego dnia.
Strategiczny employer branding
Poprawa miejsca w rankingach, znaczący wzrost zainteresowania pracą w firmie i nagrody branżowe przy jednoczesnym spadku kosztów działań rekrutacyjnych. A to wszystko w czasie rebrandingu firmy. Oto jak Mondelēz International wprowadziło strategię employer branding.
Bonusy, świadczenia, kafeterie – czy rzeczywiście warto?
Wiele firm zastanawia się, w jakiej formie i jakiego rodzaju dodatkowe świadczenia zaproponować swoim podwładnym, by przekładały się na znaczący wzrost motywacji. Możliwości jest wiele. Na co więc zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji?
Dział: Edukacja i rozwój
Grywalizacja, czyli koniec smutnych cykli szkoleniowych
Gry, a właściwie magia w nich zaklęta, prowokuje nas do dobrowolnego stawiania przed sobą nowych celów, które z przyjemnością realizujemy. Zatem czy nie warto zaimplementować mechanizmy z gier do środowiska pracy i połączyć przyjemne z pożytecznym?
Wyższy plan
Jedną z kluczowych cech, którą muszą posiadać osoby chcące osiągać sukces w sprzedaży, jest ambicja. Ambicja to coś, co nie pozwala nam wysiedzieć na miejscu, coś, co każe nam sięgać po nowe. Właśnie dzięki niej wyznaczamy sobie nowe i, co ważniejsze, wyższe cele. Nie spoczywamy na laurach. Jesteśmy głodni sukcesu.
Dział: Prawo
Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych a zapisy w regulaminie wynagradzania
Zasady ustalania podstawy wymiaru i wyliczania świadczeń z tytułu choroby i macierzyństwa reguluje ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Jak właściwie stosować jej przepisy?
Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych - pytania i odpowiedzi