Czy pracownikowi, który wykonuje w danym dniu badania okresowe zalicza się ten dzień do czasu pracy (tzn. do normy godzin w danym miesiącu)?
Czy tylko wypłaca się za ten dzień wynagrodzenie?
Jak oznaczyć ten dzień przy rozliczaniu czasu pracy?
Czy kierownik może kazać wrócić pracownikowi do pracy jeszcze w tym dniu, w którym wykonuje badania?


Czas wykonywania przez pracownika badań lekarskich powinien być zaliczony do jego czasu pracy.
Na pracodawcy ciąży obowiązek przeprowadzenia okresowych i kontrolnych badań lekarskich pracowników. Zgodnie z art. 229 § 3 ustawy z dnia 6 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p, okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.
Pomimo, że czas spędzony przez pracownika na badaniach lekarskich stanowi jego usprawiedliwioną nieobecność w pracy, czas tej nieobecności nie powinien obniżać obowiązującego pracownika wymiaru czasu pracy. W tym przypadku czas nieobecności w pracy spowodowanej koniecznością przeprowadzenia okresowych badań lekarskich należy traktować tak jakby pracownik świadczył w tym czasie pracę. Ponadto czas spędzony przez pracownika na badaniach lekarskich powinien być zaliczony do czasu pracy pracownika, o tyle o ile przypada w harmonogramowych godzinach jego pracy. Jeżeli zaś czas badań przedłuży się i pracownik poświęci na nie więcej czasu, niż miał do przepracowania w danym dniu, czas wykraczający poza harmonogramowe godziny pracy pracownika nie zostanie zaliczony do jego czasu pracy. Konsekwencją tego jest fakt, iż pracownik nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia za godziny wykraczające poza obowiązującą go dobową normę czasu pracy. Obowiązku takiego nie nakłada bowiem żaden przepis prawa pracy.
Zaznaczyć również należy, iż usprawiedliwioną nieobecność w pracy stanowi jedynie czas jaki jest potrzeby na przeprowadzenie badań lekarskich. W związku z tym pracodawca może zobowiązać pracownika do powrotu do pracy po zakończonych badaniach. Pracodawca nie ma bowiem prawnego obowiązku usprawiedliwiania całego dnia nieobecności pracownika w pracy w związku z koniecznością przeprowadzenia badań lekarskich, a jedynie czas jaki jest pracownikowi na to potrzebny.
Joanna Stępniak - specjalista z zakresu prawa pracy