W 2014 roku PIP odnotowała 267 wypadków śmiertelnych, z tego 80 w budownictwie. Inspekcja przypomniała, że w ostatnich latach wskaźnik śmiertelnych wypadków w budownictwie stale zmniejsza się, ale na tle pozostałych rodzajów działalności jest stale trzykrotnie wyższy.
W 2014 r. inspektorzy pracy przeprowadzili 5,3 tys. kontroli na 2,8 tys. budowach. Kontrole dotyczyły budów obiektów mieszkalnych, biurowych, produkcyjnych, oświatowych, galerii handlowych, szpitali, hal widowiskowo-sportowych, hoteli oraz remonty, rozbiórki i modernizacje obiektów budowlanych.
Kontrolerzy zwracali uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo pracy na wysokości, w tym na rusztowaniach (3 tys. 150 kontroli na 1 tys. 525 budowach) oraz przy pracach ziemnych i w wykopach (755 kontroli na 543 budowach). Najwięcej skontrolowano mikroprzedsiębiorstw (73 proc.) i innych małych zakładów (24 proc.).
Z kontroli wynika, że wśród osób poszkodowanych w wypadkach w budownictwie zwiększa się udział osób, które są zatrudnione w innej formie niż na umowę o pracę - samozatrudnionych i na podstawie umowy cywilno-prawnej. PIP ocenia, że najbardziej skuteczne w tej branży gospodarki są krótkie kontrole interwencyjne. Odnoszą one też dobry skutek - przy kontrolach sprawdzających notuje się radykalnie mniej uchybień.
Radę Ochrony Pracy na czteroletnią kadencję powołuje i odwołuje marszałek Sejmu. Zasiadają w niej m.in. parlamentarzyści, reprezentanci rządu, związków zawodowych, pracodawców oraz eksperci i przedstawiciele nauki zajmujący się problematyką ochrony pracy. ROP nadzoruje warunki pracy i działania Państwowej Inspekcji Pracy, opiniuje projekty aktów prawnych dotyczących ochrony pracy.
X kadencja ROP rozpoczęła się w sierpniu 2015 roku i potrwa do 2019 r. Pracom trzydziestoosobowej przewodniczy posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka (PO), Zbigniew Janowski z OPZZ, dyrektor Centralnego Instytutu Ochrony Pracy prof. Danuta Koradecka i Zbigniew Żurek z Bussines Centre Club.(PAP)
Więcej na ten temat w Serwisie BHP.