Zmiany wprowadza rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z 15 grudnia 2017 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym*, które 10 sierpnia 2018 roku zastąpi obecnie obowiązujące przepisy regulujące zasady bhp przy obsłudze takich wózków.

Koniec imiennych zezwoleń

Nowe przepisy ujednolicają oraz doprecyzowują regulacje w zakresie wydawania uprawnień do obsługi tego rodzaju urządzeń. Przepisy nowego rozporządzenia nie przewidują już wydawania przez organizatorów pracy pisemnych imiennych zezwoleń do obsługi wózków jezdniowych.

Zezwolenia takie, poprzedzone szkoleniami organizowanymi przez pracodawców, zgodnie z nowym rozporządzeniem zastąpione zostają zaświadczeniami o ukończeniu, z wynikiem pozytywnym, odpowiedniego szkolenia przeprowadzonego według programu opracowanego lub zatwierdzonego przez Urząd Dozoru Technicznego. Od 10 sierpnia 2018 r. znika więc podstawa prawna w zakresie organizowania przez pracodawców szkoleń dla kierowców wózków oraz wydawania imiennych zezwoleń.

Pracownicy mają czas na uzupełnienie kwalifikacji

Imienne zezwolenia, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 obowiązującego jeszcze przez kilka dni rozporządzenia Ministra Gospodarki z 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym (Dz. U. poz. 650 oraz z 2003 r. poz. 603), będą bowiem jeszcze ważne przez pewien okres. O tym, jak długo, decyduje data wystawienia takiego zezwolenia:

- Imienne zezwolenia wystawione do 31 grudnia 2004 r. zachowują ważność nie dłużej niż do 31 grudnia 2019 r.;

- Imienne zezwolenia wystawione do 31 grudnia 2014 r. zachowują ważność nie dłużej niż do 31 grudnia 2020 r.;

- Imienne zezwolenia wystawione od 1 stycznia 2015 r. zachowują ważność nie dłużej niż do 31 grudnia 2021 r.

Tylko do końca 2021 roku

- Biorąc pod uwagę fakt, że obecny stan prawny w zakresie uzyskiwania uprawnień będzie obowiązywał jeszcze do 9 sierpnia 2018 r., to jeśli pracownik spełni warunki do uzyskania imiennego pisemnego zezwolenia do obsługi wózka i pracodawca wystawi takie zezwolenie z datą wcześniejszą niż 10 sierpnia 2018 r. to będzie ono ważne u danego pracodawcy nie dłużej niż do 31 grudnia 2021 r. - wyjaśnia Grzegorz Łyjak (pełna treść odpowiedzi na pytanie o to, kiedy imienne zezwolenie dot. obsługi wózka jezdniowego zachowają ważność do 31 grudnia 2021 r., dostępna jest tutaj >)

Wystawione do tej pory zezwolenia imienne zachowują ważność w powyższych terminach bez względu na to kto przeprowadził egzamin. Niezbędnym jest jednak fakt, aby program szkolenia był zatwierdzony lub opracowany przez jednostkę organizacyjną wyznaczoną przez ministra właściwego do spraw gospodarki - podkreśla Grzegorz Łyjak.

Więcej na temat zmian w uprawnieniach kierujących wózkami jezdniowymi po 10 sierpnia 2018 roku w analizie dostępnej w LEX BHP >>
Autorzy wyjaśniają w niej nowe zasady uzyskiwania uprawnień oraz odpowiadają na pytania Użytkowników, m.in.:
Jakie uprawnienia będą potrzebne do obsługi wózków różnych rodzajów po 10 sierpnia 2018 r.?
Czy do wózka jezdniowego napędzanego siłą mięśni stosuje się nowe przepisy ws. bhp przy użytkowaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym?
Czy zagraniczne zezwolenia na obsługę i konserwację wózków jezdniowych są ważne w Polsce?
Jak traktować wózek jezdniowy z napędem elektrycznym jazdy i unoszenia?

----------------------------------------------------------------------------
* Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu.